Biznes

Awaria w dużym banku. "Nie skorzystasz jeszcze z Blika"

Awaria w dużym banku.

ING Bank Śląski poinformował około godziny 14, że większość funkcji systemu Moje ING działa już poprawnie. "Możesz już bez przeszkód korzystać ze swoich kart. Przywróciliśmy również możliwość wpłat i wypłat w oddziałach. Nie skorzystasz jeszcze z Blika" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Komunikat banku informujący bank o awarii pojawił się o godzinie 10. "Obecnie niedostępny jest system Moje ING. Intensywnie pracujemy aby jak najszybciej przywrócić dostęp do usług. Z powodu dużej liczby telefonów, kontakt z infolinią może być utrudniony. Przepraszamy za utrudnienia. Będziemy informować, gdy tylko nasi specjaliści rozwiążą problem" - mogliśmy przeczytać we wpisie w zamieszonym na Twitterze.

"Nie mamy obecnie informacji, ile jeszcze to potrwa" - napisał bank w kolejnym wpisie.

Awaria w ING

Około godziny 14 ING Bank Śląski poinformował, że "większość funkcji Mojego ING działa już poprawnie". "Możesz już bez przeszkód korzystać ze swoich kart. Przywróciliśmy również możliwość wpłat i wypłat w oddziałach. Nie skorzystasz jeszcze z Blika" - wskazano.

Płatność za pomocą systemu Blik polega na generowaniu jednorazowych 6-cyfrowych kodów, ważnych przez 2 minuty. Kody te wpisuje się do terminala płatniczego i na ich podstawie następuje autoryzacja transakcji przez bank.