Biznes

Będzie podwyżka akcyzy. Jeszcze we wrześniu resort finansów przekonywał, że to fake news

Będzie podwyżka akcyzy. Jeszcze we wrześniu resort finansów przekonywał, że to fake news

Od nowego roku ma wzrosnąć akcyza na alkohol i papierosy. Paczka tych ostatnich podrożeje o około 30 groszy. Stanie się tak, pomimo tego, że jeszcze we wrześniu Ministerstwo Finansów zapewniało, że nie pracuje nad podwyżką podatku, a samą informację nazywało fake newsem.

Będzie podwyżka akcyzy. Jeszcze we wrześniu resort finansów przekonywał, że to fake news
Akcyza na papierosy i alkohol wzrośnie. Jeszcze kilkanaście dni temu resort finansów przekonywał, że nad podwyżką nie pracuje (WP, Mateusz Madejski)
bEHsXteJ

W piątek po południu rząd ujawnił swoje intencje i poinformował, że w przyszłym roku akcyza wzrośnie. Ostatni raz podwyżka akcyzy nastąpiła w 2019 roku, a rządzący przepychali ustawę tuż przed Nowym Rokiem. Zanosi się na to, że Ministerstwo Finansów planuje podobne tempo prac.

Podwyżka akcyzy? Fake news

To zaskakujące o tyle, że jeszcze w połowie września resort przekonywał, że prac nad podwyżką akcyzy nie prowadzi. Informacje o podniesieniu tego podatku nazywał "fake newsem".

Pod powyższym tweetem pojawiają się już pytania, jak MF uzasadnia ujawnione w piątek plany wobec wcześniejszych zapowiedzi, że resort nie prowadzi prac nad podwyżką akcyzy na alkohol.

MF: troszczymy się o zdrowie Polaków

Odpowiedź na to znajdziemy na rządowych stronach. W artykule zatytułowanym "Wspieramy prozdrowotne wybory Polaków" Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podwyżka akcyzy wynika m.in. z faktu, że skutki nadużywania alkoholu Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ocenia na 31 mld złotych rocznie, a według Ministerstwa Zdrowia leczenie przewlekłej choroby płuc kosztuje rocznie między 10 a 20 tysięcy złotych.

Zobacz także: Paliwo powyżej 6 zł? "To tylko kwestia czasu"

Dlatego też resort, w odpowiedzi na te zagrożenia, zdecydował się na stopniowe podwyższanie akcyzy. Wszystkich zainteresowanych zaprasza na konsultacje, które potrwają dość krótko, bo zaledwie od 8 do 15 października.

Akcyza wzrośnie od przyszłego roku

W money.pl informowaliśmy w piątek, że z założeń do projektu ustawy wynika, że wzrosnąć ma wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe, alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Resort chciałby, aby od 1 stycznia 2022 roku obowiązujące stawki daniny wynosiły:

  • na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. objętości);
  • minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy;
  • akcyza na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc;
  • zostanie też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.
, Ludzie czas s...24 min. temuTak troszczą się o zdrowie Polaków a ochrona zdrowia jest w opłakanym stanie. Oczywiście46 min. temuRząd kłamał jak zwykle; umowa z Czechami w sprawie Turowa podpisana, koronawirus w odwrocie, mieszkania dla każdego itd...Jorg57 min. temuMało się nakradli? Ciągle chcą więcej i jeszcze to idiotyczne umotywowanie podwyżki cen.Logika58 min. temuLudzie znowu zaczną pędzić - jak w stanie wojennym... i ślepnąć. Z jednej strony władza katolicka likwiduje szpitale, z drugiej podnosi akcyze...żenada1 godz. temuDojna zmiana pokazuje swoje prawdziwe oblicze