Biznes

Brytyjska gospodarka przyspiesza. Najwyższy wzrost PKB od dziewięciu miesięcy

Brytyjska gospodarka przyspiesza. Najwyższy wzrost PKB od dziewięciu miesięcy

Brytyjski PKB zwiększył się w kwietniu o 2,3 procent, co jest najwyższym miesięcznym wzrostem od lipca zeszłego roku - podał w piątek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Wzrost ten jest skutkiem poluzowania restrykcji koronawirusowych od 12 kwietnia, gdy otwarte zostały sklepy inne niż te, które sprzedają niezbędne towary, a puby, bary i restauracje mogły zacząć obsługiwać klientów na zewnątrz lokali.

W kwietniu sektor usług, który wytwarza ponad trzy czwarte brytyjskiego PKB wzrósł o 3,4 proc.

To oznacza, że wartość brytyjskiego PKB jest już tylko o 3,7 proc. poniżej poziomu z lutego 2020 r., czyli ostatniego pełnego miesiąca przed wybuchem epidemii w Wielkiej Brytanii.

Prognozy

Zdaniem analityków, jest bardzo prawdopodobne, że gospodarka wróci do poziomu sprzed epidemii nawet szybciej niż przed końcem roku, co przewidywał w swojej ostatniej prognozie z początku maja Bank Anglii.

W zeszłym roku, wskutek epidemii, brytyjski PKB skurczył się o rekordowe 9,9 proc., co według wstecznych szacunków było najgorszym spadkiem od ponad 300 lat. Według prognozy Banku Anglii, tegoroczny wzrost wyniesie 7,25 proc., co z kolei oznaczałoby najlepszy wynik od 1949 r. kiedy zaczęto prowadzić regularne statystyki.