Biznes

Ceny kawy najwyżej od 2014 roku

Ceny kawy najwyżej od 2014 roku

Anomalie pogodowe zmniejszają podaż kawy, co winduje jej cenę na giełdach towarowych mocno w górę. Dodatkowo popyt na kawę dynamicznie rośnie w obliczu otwierania rozwiniętych gospodarek, w tym restauracji i kawiarni, piszą analitycy z XTB.

Ceny kawy najwyżej od 2014 roku
Ceny kawy na giełdach najwyżej od 2014 roku. (Adobe Stock)
bEpsvkPV

Ceny kawy na rynkach towarowych rosły w czwartek nawet o 11 proc., sięgając poziomów nienotowanych od 2014 roku. Tylko przez ostatnie 3 dni ceny surowca poszybowały w górę o około 20 proc.

Jeszcze w poniedziałek cena kawy na giełdzie nie przekraczała 1,60 dolara za funt (0,45 kg), natomiast w czwartek sięgnęła 1,95 dolara za funt. Ostatnio takie poziomy widzieliśmy w grudniu 2014 roku. Rok temu, w czerwcu i lipcu, cena kawy momentami schodziła poniżej dolara za funt.

Do tej sytuacji bardzo mocno przyczyniły się anomalie pogodowe, przede wszystkim ogromna susza w Brazylii, a także nieoczekiwane przymrozki, które pojawiły się tam w ostatnich dniach. Ma to oczywiście negatywne przełożenie na podaż kawy.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

To nie wszystko, ponieważ popyt na kawę dynamicznie rośnie w obliczu otwierania rozwiniętych gospodarek, gdzie stopień zaszczepienia obywateli jest wysoki.

Liczne kawiarnie zaczynają normalnie funkcjonować, co przyciąga kolejnych klientów - a zapasy surowca robią się coraz mniejsze w obliczu zawirowań po stronie podażowej. Wszystkie te czynniki doprowadziły w ostatnich dniach do potężnego wzrostu cen kawy.

, Adam10 min. temuOd 7 lat czyli od 2014 roku kocham moją Anię.Fdd41 min. temuDobrze niech rośnie o 200 procent