Biznes

Członek RPP: Polityka NBP powinna sprzyjać rynkowi pracy

Członek RPP: Polityka NBP powinna sprzyjać rynkowi pracy

Na świecie trwa wojna ekonomiczna i banki centralne, które stacją się coraz potężniejsze, mogą odgrywać w niej coraz większą rolę – ocenia Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że NBP powinien stosować niestandardowe instrumenty i w swoich działaniach brać pod uwagę także rynek pracy.

Członek RPP: Polityka NBP powinna sprzyjać rynkowi pracy
Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. (East News)

"Instytucje te stają się coraz potężniejsze, o czym świadczy fakt, że na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do znacznego wzrostu relacji aktywów banków centralnych do PKB" - zwraca uwagę Eryk Łon w cytowanej przez PAP książce "Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku".

Autor podkreśla, że banki centralne wykorzystują w swojej polityce coraz częściej instrumenty uznawane za niestandardowe. Według niego takie instrumenty powinny być wykorzystywane także przez Narodowy Bank Polski.

Zobacz też: Frankowicze kosztowni dla banków. KNF szacuje cenę ugód z klientami

Narodowy Bank Polski powinien tak prowadzić politykę pieniężną, aby było to jak najbardziej korzystne nie tylko dla wzrostu gospodarczego, ale i sytuacji na rynku pracy, uważa członek Eryk Łon.

Zobacz także: Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

Zdaniem członka RPP, realizując bezpośredni cel inflacyjny NBP powinien wykazywać "elastyczność i czujność” oraz starać się dochodzić do tego celu w sposób jak najbardziej korzystny nie tylko dla wzrostu gospodarczego, ale też dla sytuacji na rynku pracy.

Zdaniem Eryka Łona, w skład instrumentów NBP powinny wchodzić takie, które sprzyjałyby utrzymywaniu zatrudnienia w polskiej gospodarce na wysokim poziomie. W jego ocenie należy też przywiązywać coraz większą wagę do idei społecznej odpowiedzialności banków komercyjnych.

, Twój nick6 min. temuGada jakby się znałMZA3 min. temuZgadza się i Glapiński przegrywa a inflacja wygrywa czyli tracą Polacy....