Biznes

Długi giełdowych spółek. Rekordzista musi oddać ponad 5 mln zł

Długi giełdowych spółek. Rekordzista musi oddać ponad 5 mln zł

12 proc. spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej giełdzie zalega wobec wierzycieli na łączną kwotę 23,8 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Firma z największym zadłużeniem, ponad 5,5 mln zł, działa w branży budowlanej, podaje PAP.

Długi giełdowych spółek. Rekordzista musi oddać ponad 5 mln zł
Długi giełdowych spółek. Rekordzista musi oddać ponad 5 mln zł. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEpuuUQB

Analitycy sprawdzili 394 spółek z GPW. Okazało się, że 48, czyli 12 proc., widnieje w bazie danych KRD jako dłużnicy.

Pocieszający jest jednak fakt, że liczba ta zmalała o 10, a łączne zadłużenie spadło z 29,7 mln zł w zeszłym roku do 23,8 mln zł obecnie.

Średnio każda zadłużona firma ma nieuregulowane zobowiązania na pół miliona złotych. Jak zauważyli eksperci KRD, dla kolosów giełdowych to małe kwoty, a dla ich wierzycieli to często sumy, od których zależy być albo nie być firmy.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Największe zadłużenie ma firma warta 118 mln zł, działająca w branży budowlanej. Winna jest wierzycielowi ponad 5,5 mln zł.

Na giełdzie najwięcej dłużników jest wśród firm przemysłowych. Do bazy danych KRD wpisanych jest 12 takich spółek. Z kolei najwyższy łączny dług ciąży na firmach budowlanych - 8 spółek giełdowych z tej branży musi rozliczyć się z 14 wierzycielami na sumę 10,5 mln zł.

, księgowy14 min. temuInterma Trade dawne Briju ma ponad 100 milionów za Vat