Biznes

Dodatek za przyjęcie szczepionki. PIP daje zielone światło

Dodatek za przyjęcie szczepionki. PIP daje zielone światło

Państwowa Inspekcja Pracy nie zakwestionowała wypłaty przez firmę jednorazowego świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. PIP nie daje jednak gwarancji, że podobnie uczynią sądy w razie pozwu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli pracodawca spełni odpowiednie warunki, to może wypłacać zatrudnionym dodatkowe pieniądze za zaszczepienie się. Jak pisze "DGP", "taki wniosek wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmie Oknopolast (woj. małopolskie) przeprowadzonej w tym miesiącu".

Szczepienia przeciw COVID-19 - dodatki dla pracowników

Dziennik informuje, że inspektorzy PIP pojawili się w tym przedsiębiorstwie po medialnych doniesieniach, według których pracodawca zastąpił dotychczasowy dodatek za brak absencji świadczeniem przysługującym za przyjęcie szczepionki. Ostatecznie okazało się, że firma płaci za zaszczepienie się, ale w formie odrębnego, jednorazowego bonusu w wysokości 100 zł.

"PIP uznała, że jest to dopuszczalne, co w praktyce ma istotne znaczenie dla wszystkich pracodawców, którzy wprowadzili bądź zamierzają wprowadzić takie zachęty dla zatrudnionych. Nie muszą bowiem obawiać się wizyt inspektorów, o ile oczywiście spełnią minimalne wymogi (zwłaszcza z zakresu ochrony danych osobowych)" - wyjaśnia "DGP".

Według gazety, nie oznacza to jednak zupełnej swobody. "Firmy wciąż muszą liczyć się z pozwami o odszkodowania z tytułu dyskryminacji (ze strony niezaszczepionych pracowników). PIP podkreśla, że zasadność takich roszczeń rozstrzygną sądy, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy" - czytamy.

Centrum Informacyjne Rządu podało w niedzielę, że do tej pory w Polsce wykonano 38 621 872 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 19 830 320 osób.