Biznes

Emerytury coraz mniejsze. Setki tysięcy seniorów z głodowym świadczeniem

Emerytury coraz mniejsze. Setki tysięcy seniorów z głodowym świadczeniem

Od 2011 roku 15-krotnie urosła liczba seniorów pobierających świadczenie poniżej minimalnej kwoty. Obecnie emerytury głodowe otrzymuje już 6 proc. emerytów - alarmuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Emerytury coraz mniejsze. Setki tysięcy seniorów z głodowym świadczeniem
Emerytury głodowe. Od 2011 roku liczba osób ze świadczeniem poniżej minimalnej wzrosła 15-krotnie. (Adobe Stock)
bEnfIkzV

6,1 proc. ogółu emerytów pobiera świadczenia głodowe, czyli 365 tys. osób. Tylu seniorów pobiera emeryturę w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna, czyli 1250,88 zł brutto - pisze "Rzeczpospolita".

Jeszcze w marcu 2020 r. świadczenia poniżej minimalnej emerytury poniżej minimum otrzymywało 333 tys. uprawnionych. To oznacza, że po waloryzacji z marca 2021 r. przybyło 32 tys. osób pobierających emerytury głodowe.

Jeszcze 10 lat temu problem ten dotykał ledwie 24 tys. osób. Jednak od 2011 r. liczba emerytów, którzy nie pobierają minimalnej emerytury wzrosła 15-krotnie.

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Emerytury poniżej ustawowego minimum otrzymują osoby, które nie wypracowały wystarczającego kapitału, a zarazem ich staż składkowy jest krótszy niż 20 lat w przypadku kobiet lub 25 w przypadku mężczyzn.

Nie oznacza to jednak, że problem ten dotyka wyłącznie osób, które przez większą część swojego życia nie pracowały. W sytuacji tej znajdują się także osoby, które np. pracowały w szarej strefie i ich prawodawca nie opłacał za nich składek za ubezpieczenia społeczne.

Problem ten ma rozwiązać Polski Ład. Jedna z ustaw ma nałożyć na pracodawców zatrudniających na podstawie umów zleceń konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jak pisze "Rz", FPP apeluje do rządu o jak najszybsze przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie i przekazaniu go do konsultacji społecznych.

, del14 min. temuCi ludzie tracili prace na początku transformacji. Potem okazywali się za starzy. Potem pracowali, ale dorywczo. Opiekowali się starymi rodzicami . I to są przyczyny ,że nie mają pełnego stażu .Pewnie w większości to są kobiety.Tak20 min. temuA co zchłopami. Ci prawie nic nie płacą na składki, a dostają normalną emeryturęesbek25 min. temuI jeszcze więcej będzie takich. Rząd PiS umożliwił płacenie niższych stawek na ZUS nie uświadamiając ludziom, że w tym przypadku aby dostać minimalną emeryturę będą musieli pracować nie 20 i 25 lat, a 60 i 75 lat. Gdy dziennikarz zapytał posłanki PiS co będzie z tymi ludźmi za 30 lat gdy dowiedzą się, że nie przysługuje im minimalna emerytura, pytana posłanka odpowiedziała - a co mnie obchodzi co będzie za 30 lat. Niestety politycy patrzący jednie w perspektywie najbliższych wyborów stanowią niebezpieczeństwo dla całego narodu.Bugaj30 min. temuCała prawda emeryturę najniższą dostały mamusie co nigdy nie pracowały i nie odprowadziły ani jednej składki a osobom chorym na rencie zabrakło dwóch lat bo ciągle przedłużali lata do wypracowania nie dali najniższej emerytury to sprawiedliwość Takbyło34 min. temuto POkłosie rządów PO i koalicjantów (PSL też). Bezrobocie ok 20% i 2,5 mln ludzi emigrujących za pracą , a w kraju masowa praca "na czarno" bo na umowę nikt z pracodawców nie chciał zatrudniać. Teraz ci "cwani" pracodawcy powinni dopłacać do emerytur.