Biznes

Fałszywe świadectwa szczepień coraz większym problemem. W Holandii kosztują 200 euro

Fałszywe świadectwa szczepień coraz większym problemem. W Holandii kosztują 200 euro

Problem zaczął się wymykać spod kontroli. Fałszywy dokument można kupić w sieci. Potem możliwe jest jego zalegalizowanie.

Fałszywe świadectwa szczepień coraz większym problemem. W Holandii kosztują 200 euro
W Holandii rośnie liczba fałszerstw dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19. (unsplash, CDS)
bEpyihOt

Jak donosi holenderski dziennik "De Volkskrant" mechanizm oszustwa jest dość prosty, ale trudny dla służb. Fałszywkę kupuje się w sieci. Następnie jego nowy właściciel po zgłoszeniu się do jednej z przychodni z informacją, że szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie. Grzecznie prosi o korektę i gotowe, ma już legalny dokument.

- Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie - powiedział PAP oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów. Rozmówca agencji nie był jednak w stanie oszacować skali problemu.

Zobacz także: Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

Więcej mógł powiedzieć rzecznik GGD GHOR - instytucji odpowiedzialnej za program szczepień - twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie. - W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej - uważa rzecznik.

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek. Te zostały jednak w Holandii zamknięte w połowie lipca ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem.

Nie jest to tylko holenderski problem. Francuska policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o handel fałszywymi świadectwami szczepień przeciw Covid-19. Fałszywe dokumenty kosztowały 350-500 euro.

W poniedziałek prezydent Francji Emnanuel Macron poinformował, że certyfikat covidowy od sierpnia będzie niezbędny w kawiarniach, centrach handlowych oraz w pociągach. Po tej zapowiedzi na szczepienia zapisała się rekordowa liczba Francuzów.

, Wakcyn Igła4 min. temuPo raz kolejny głupoty głupoty głupoty. Handel zaswiadczeniami. "artykuł" dla baranów. Są bardziej proste i skuteczniejsze sposoby niż "fałszerstwo" tak zwanego certyfikatu. Dajcie spokój pismaki z takimi głupotami. Łapa ka trwa, ale najgłupsi zostali już wyłapani. Zostali ci sprytniejsi. Troszkę więcej wysiłku w tych ściemach. Bolo40 min. temuW Anglii przynajmniej poszli po rozum do głowy i uznali covida za chorobę , a nie nową światową religię Histeryk Pandemium z obowiązkowym corocznym przyjmowaniem podskórnie hostii, bo jak wiemy w każdej religii palce maczają pazerni ludzie 😁😁😁Fiu..fiuuu47 min. temuA ja się zastanawiałem jak ludziom wyjaśnią rozprzestrzenianie się Covid wśród zaszczepionych rzekomo "skutecznymi w 99%" szczepionkami. A tu proszę... już jest na to pomysł...Hmm?1 godz. temuFrajerza sie francuzi i inni u nas tez tak bedzie koniec wolnosci coz takie czasy ale frajerow nie brakuje poczekamy zobaczymy jak to bedzie za rok moze dwa moze trzy moze wiecej... EXPERYMENTU ciag dalszy