Biznes

Frankowicze. Korzystny wyrok w sprawie kredytu. Umowa anulowana

Frankowicze. Korzystny wyrok w sprawie kredytu. Umowa anulowana

Wystarczyła jedna rozprawa bez ponownego wzywania świadków i mamy wyrok. "Sąd Okręgowy w Poznaniu zgodził się w całości z żądaniem pozwu - ustalił, że kwestionowana umowa jest nieważna oraz zasądził całość żądanej kwoty, czyli łącznie 111 991,02 zł - poinformowała na Facebooku Kancelaria Radcy Prawnego Anna Kuprewicz.

Pozew przeciwko Santanderowi został złożony 10 grudnia 2019 r., a wyrok zapadł 19 czerwca 2020 r. "Przy epidemicznym lockdownie oceniamy to jako ekspres. Nieważność umowy w pół roku" - komentuje kancelaria reprezentująca frankowicza.

Sąd nie widział konieczności dosłuchiwania świadków banku ani przeprowadzania dowodu z opinii biegłego. "Właściwie jedyną korektą jest ustalenie daty wymagalności roszczenia kwotowego (data biegu odsetek od dnia odbioru pozwu przez pozwanego)" - informuje kancelaria.

Obejrzyj także: Kowalskiemu będzie trudniej uzyskać kredyt. "Przynajmniej przez dwa lata"

Wyrok nie jest jednak prawomocny i bank już zapowiedział, że rozważy apelację. Poprosiliśmy Santandera o odniesienie się do sprawy. W jego imieniu odpowiedział nam dr Filip Rakiewicz z kancelarii Wojcieszak Basiński i Wspólnicy. Jak podkreślił, bank nie zgadza się z tym rozstrzygnięciem.

- Sąd Okręgowy w Poznaniu nietrafnie przyjął nieważność umowy kredytu dewizowego (walutowego), kwalifikując go jako kredyt denominowany. W ślad za tym, stwierdzając abuzywność klauzul umownych przewidujących indeksację do franka szwajcarskiego, sąd doszedł do wniosku, że umowy nie da się wykonywać po ich wyeliminowaniu - poinformował money.pl dr Filip Rakiewicz.

Czytaj również: Kredyty we frankach. To pierwszy taki wyrok

Dodał również, że jest to stanowisko odmienne niż zajmowane przez wiele innych sądów, dotyczące podobnych umów kredytu dewizowego, w których to wyrokach potwierdzono dopuszczalność i prawidłowość takich umów oraz ich poszczególnych postanowień.

- Mając to na uwadze, bank nie podziela powyższego rozstrzygnięcia oraz jego motywów. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia bank z całą pewnością rozważy wniesienie apelacji - podkreślił.

Czytaj również: Kredyty walutowe. Frankowicze mogą liczyć na lepsze warunki

, dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, frank, kredyty, santander, bankowość, prawoŹródło:money.pl