Biznes

Głodowe emerytury Polaków. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

Głodowe emerytury Polaków. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

Mimo rządowych dodatków w postaci trzynastek i czternastek przyszłe emerytury Polków będą horrendalnie niskie. Eksperci biją na alarm - świadczenia przygotowane na jesień życia będą głodowe.

Głodowe emerytury Polaków. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń
Emerytury Polaków już teraz są bardzo niskie. Jednak to, co się wydarzy w przyszłości to prawdziwa zgroza (Adobe Stock)
bEpPwYBN

"Super Ekspres" donosi, że czeka nas emerytalny armagedon. Przyszłe emerytury Polaków będą niezwykle niskie. Jak informuje gazeta, kalkulator emerytalny ZUS-u, który kilka dni temu został udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych pozwala na wyliczenie przyszłego świadczenia dla osób powyżej 35. roku życia. Narzędzie skonstruowane jest tak, że bierze pod uwagę przepracowane okresy oraz już opłacone składki rentalno-emerytalne.

"36-letni kucharz z Warszawy, mający 17 lat stażu pracy w gastronomii, w tym wiele czasu jako szef kuchni, otrzyma... 160 złotych emerytury!!!" - informuje "Super Ekspres". Zdaniem dziennikarzy dziennika wynika to z systemu pracy w Polsce, który w dużej mierze opiera się na umowach cywilno-prawnych, tzw. śmieciówkach. A te - przypomnijmy - przez długi czas nie podlegały oskładkowaniu.

Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Dane pochodzące z kalkulatora ZUS przewidują, że średnia stopa zastąpienia wyniesie około 30 proc. Co to oznacza? Według wyliczeń emerytura pobierana przez Polaków będzie stanowiła 1/3 ostatniej pensji.

Przyszłą emeryturę sprawdź sam

Informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnione zostały na platformie PUE. Aby się do niej zalogować wystarczy profil zaufany. Narzędzie pomaga sprawdzić m.in. stan konta ubezpieczonego, zgromadzony kapitał początkowy, środki zgromadzone na koncie emerytalnym i subkoncie ubezpieczonego.

– ZUS, tak jak w zeszłym roku, nie wysyłał informacji o stanie kont do ubezpieczonych w formie papierowej, ale udostępnił ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby wyliczyć szacowane świadczenie należy zalogować się do swojego konta na PUE, a następnie wybrać zakładkę "ubezpieczony", a następnie "informacje o stanie konta". Dane, które powinny nas szczególnie zainteresować opatrzone są adnotacją "informacja za rok 2020". Kwoty tam zawarte są aktualne na dzień 31 grudnia 2020 i uwzględniają coroczną waloryzację, która ma miejsce w czerwcu.

Narzędzie udostępnione przez ZUS pozwala wykonać symulację świadczenia w dwóch wariantach - dalszej pracy i odprowadzania składek aż do ukończenia wieku emerytalnego oraz zakończenia pracy z kapitałem zgromadzonym na koncie ZUS.

, czujny4 min. temu"Zwolennicy OFE, a teraz PPK prowadzili nieustannie kampanię podważającą zaufanie społeczne do ZUS. Chodzi o utrzymanie w społeczeństwie strachu, że ZUS nie będzie w stanie zapewnić emerytur w przyszłości. Ma to skłonić ludzi do przekazywania prywatnym instytucjom składek emerytalnych do zarządzania, a w efekcie do powierzenia im swego losu na starość. To skrajnie nieuczciwe podejście Pamiętajmy jednak, że obecny publiczny system emerytalny w Polsce sam się taki nie stał. To efekt reformy przeprowadzonej w 1999 roku przez polskich neoliberałów wspieranych przez międzynarodowe instytucje finansowe.To wtedy wprowadzono zasady powodujące zmniejszenie emerytur z ZUS o ponad połowę. Celem było stworzenie miejsca dla OFE i innych form emerytur prywatnych.Zdecydowano więc o obniżeniu publicznych emerytur, by część pieniędzy ze składek emerytalnych, pobieranych od wynagrodzeń pracowników, przesunąć na rynek finansowy.Nieuczciwość propagatorów prywatnych emerytur polega więc na tym, że najpierw drastycznie zredukowano emerytury z ZUS, a potem te niskie emerytury podaje się jako argument za prywatyzacją emerytur." - prof. Leokadia OręziakOOOOOOOOOOOO5 min. temuPO_dziękujcie Tuskowi i Buzkowi za reformy emerytalneŻaba6 min. temuSprawdziłem na tej stronie ZUS przyszłą emeryturę i powiem tak przy założeniu, że zgromadzona kwota wyniesie rzędu 375 tyś i osiągnę wiek emerytalnego 65 lat i 1 miesiąc wyliczono mi emeryturę w wysokości 1620 zł więc skąd takie dane miał autor tego artykułu trudno powiedzieć NIECH KAZDY SOBIE SAM ODPOWIE zcx7 min. temuJuż niedługo będziemy drugi raz milionerami, po poprzednim razie potrzeba było 15 lat i dofinansowania unijnego by wrócić do normalności.Emeryt9 min. temuNie narzekać. Ja pracowałem i sam dobrowlnie sobie składki odprowadzałem i mam emeryturę na adekwatnym poziomie do zgromadzonych funduszy. A inni cwaniaczyli i cieszyli, że zgarniają więcej pieniędzy. Kupowali samochody, drogie komurki, wysokie kredyty itp. a teraz udaja poszkodowanych. Żaden system i żadna władza nie zastąpią własnego rozumu. problem w tym, że nasze społeczństwo to bezmózgowcy i kaleki życiowe....Następna strona