Biznes

Jan Emeryk Rościszewski wybrany na nowego prezesa PKO BP

Jan Emeryk Rościszewski wybrany na nowego prezesa PKO BP

Jan Emeryk Rościszewski został nowym prezesem PKO Banku Polskiego. O decyzji rady nadzorczej bank poinformował we wtorkowym komunikacie. Do tej pory Rościszewski zajmował stanowisko wiceprezesa zarządu PKO BP i nadzorował obszar rynku detalicznego. Na fotelu prezesa zastąpił Zbigniewa Jagiełłę.

Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. poinformował we wtorek wieczorem, że rada nadzorcza banku powołała Jana Emeryka Rościszewskiego "na stanowisko Prezesa Zarządu Banku na bieżącą wspólną kadencję Zarządu Banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody".

"Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Panu Janowi Emerykowi Rościszewskiemu kierowanie pracami Zarządu" - dodano.

"To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali. W najbliższej perspektywie w banku skupimy się na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej. Właściwą drogą, którą powinien podążać bank, jest kontynuacja cyfryzacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, Jan Emeryk Rościszewski.

We wtorek rada nadzorcza banku powołała ponadto Marcina Eckerta na wiceprezesa PKO BP. Marcin Eckert zrezygnował w poniedziałek z funkcji członka zarządu PZU. Był członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym ds. korporacyjnych w PZU oraz PZU Życie od października 2017 roku.

Obie decyzje rady nadzorczej, w sprawie powołania prezesa i wiceprezesa, zaczęły obowiązywać z chwilą ich podjęcia, czyli od 8 czerwca 2021 roku.

Jan Emeryk Rościszewski na stanowisku prezesa PKO BP zastąpi z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia.

Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku.

Jan Emeryk RościszewskiMarcin Obara/PAP

Kim jest nowy prezes PKO BP?

Jak czytamy na stronie banku, Jan Emeryk Rościszewski w latach 1990–1991 pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International, a w latach 1991–1993 dla Groupe Azur. W latach 1993–1996 był członkiem zarządu TU Azur Ostoja S.A. oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ) Azur Życie S.A. Od 1996 roku był związany z BNP Paribas: w latach 1998-2016 jako prezes zarządu kierował TUnŻ Cardif Polska S.A. i pełnił też w okresie 2001-2016 funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jan Emeryk Rościszewski zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A.

Rościszewski jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. Rościszewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz Bene Merito MSZ za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej - czytamy na stronie PKO BP.