Biznes

Jutro dzień podwyżki dla kilku milionów Polaków

Jutro dzień podwyżki dla kilku milionów Polaków

Od najbliższego poniedziałku emerytury i renty w wyniku waloryzacji wzrosną o 4,24 procent. Oznacza to podwyżkę świadczeń o co najmniej 50,88 złotego. Minimalne emerytury wyniosą 1250,88 złotych brutto.

Faktyczny wskaźnik waloryzacji od 1 marca 2021 roku wyniesie 104,24 procent, a nie 103,84 procent jak zakładano wcześniej. Oznacza to, że od poniedziałku najniższe emerytury i renty wzrosną o 50,88 złotego. Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek.

Od 1 marca minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną z 1200 zł do 1250,88 zł brutto. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 900 zł do 938,16 zł brutto.

TVN24 Biznes

W środę . Zakładała ona gwarantowaną kwotę podwyżki na poziomie 70 zł.

Wzrost wyższy niż zakładano

W grudniu ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakładał, że od marca 2021 roku świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 procent, ale nie mniej niż o 50 zł brutto. W styczniu przepisy w tej sprawie uchwalił Sejm.

Ostatecznie waloryzacja jest jednak wyższa niż zakładano. Stało się tak za sprawą nowych danych ogłoszonych przez GUS w lutym.

- Planowaliśmy w budżecie państwa waloryzację na poziomie 9,6 mld zł, a po tej zmianie wskaźnika waloryzacji środki, które przeznaczamy na waloryzację to jest kwota 10,6 mld zł. Poprawka, którą zaproponował Senat (minimum 70 zł podwyżki), spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł. Czyli od tego planowanego mielibyśmy 2 mld zł dodatkowych środków. Nie mamy takich środków w budżecie państwa, dlatego tej poprawki nie możemy przyjąć – mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na posiedzeniu komisji sejmowej.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce wynosiła prawie 9,3 mln osób.