Biznes

Kolejna zmiana czasu przed nami. Kiedy przestawiamy zegarki?

Kolejna zmiana czasu przed nami. Kiedy przestawiamy zegarki?

W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej. W 2021 roku zmiana na czas letni wypada 28 marca. Z kolei przejście z czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi w niedzielę 31 października.

Tradycyjnie zmiana na czas letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca.

Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?

W 2021 roku czas zimowy na letni będziemy zmieniać w niedzielę 28 marca - o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na godz. 3.00.

Z kolei przejście z czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi w niedzielę 31 października, a wskazówki cofniemy z 3.00 na 2.00.

Przepisy dotyczące zmiany czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Zmiana czasu na świecie

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

PAP/Małgorzata Latos, Maciej Zieliński

Koniec zmiany czasu?

Czy niedługo zrezygnujemy z przestawiania zegarków? Możliwe. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, które mają znieść w Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu we UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowałyby prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć.

Projekt w wersji ustalonej przez PE stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

Zmiana czasu a zdrowie

Z punktu widzenia zdrowia zmiana czasu zawsze przynosi straty - tłumaczył w marcu 2019 roku dr n. med. Michał Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według Skalskiego, zaburzenia snu mogą nawet u dzieci wiązać się z otyłością, zaburzeniem funkcji poznawczych, wzrostem ciśnienia. Lekarze obserwują ponadto zwiększoną liczbę zawałów serca, gdy ludzie są zmuszani do rozpoczynania i kończenia aktywności w innych godzinach - niezgodnych z ich rytmem dobowym.

Zimowy czy letni - który czas jest lepszy?

Skalski jest zdania, że czasu nie powinno się zmieniać. Dodał też, że naturalnym czasem dla terenów Polski jest zimowy i warto przy nim pozostać.

Uznał też to, że cała Europa miała jednakowy czas, jest absurdalne, bo jak retorycznie zapytał: - Gdzie Portugalia, a gdzie Finlandia?

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu przedsiębiorczości i technologii wyszło, że Polacy woleliby pozostanie przy czasie letnim. Podobne dylematy mieli Rosjanie. Początkowo wybrali na stałe czas letni, ale już po trzech latach przeszli na czas zimowy, bo mieszkańcy nie chcieli chodzić do pracy po ciemku.