Biznes

Kolejny bank chce iść na ugodę z frankowiczami. Inne wcale się do tego nie palą

Kolejny bank chce iść na ugodę z frankowiczami. Inne wcale się do tego nie palą

ING Bank Śląski idzie drogą PKO BP. Chce dać frankowiczom propozycję przewalutowania kredytu. Taka postawa to jednak na polskim rynku nadal raczej wyjątek, a nie reguła.

Kolejny bank chce iść na ugodę z frankowiczami. Inne wcale się do tego nie palą
Kolejny bank chce iść na ugodę z frankowiczami. Ale większość wcale się do tego nie pali (Adobe Stock)
bEGRFyGJ

Do końca października ING Bank Śląski złoży kredytobiorcom zadłużonym we franku szwajcarskim ofertę przewalutowania, zgodną ze wzorcem Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z ustaleń "Pulsu Biznesu".

Zasady składania wniosków mają być podobne jak w PKO BP, który swoim klientom, mającym kredyt we frankach, proponuje ugody od poniedziałku. Warunki mają być natomiast identyczne.

Jak podaje "Puls Biznes", z deklaracji PKO BP wynika, że w ciągu pierwszych kilku dni ofertą zainteresowało się kilka tysięcy klientów. "Niezły wynik, zważywszy na fakt, że ugód specjalnie nie promuje - nie informuje o nich na stronie głównej i trzeba trochę poszukać, żeby natrafić na komunikat o starcie programu przewalutowania" - komentuje gazeta.

Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

I dodaje, że "chłodem wieje na całym rynku". "Chociaż banki zintegrowały się z systemem KNF, przy którym działa elektroniczny sąd polubowny, zatwierdzający ugody z frankowiczami, i przygotowują się do przedstawienia oferty swoim frankowiczom, to najwięksi gracze jeszcze nie powiedzieli nadzorowi ostatecznego »tak«".

Gazeta dodaje, że niektóre firmy wprost mówią "nie", bo zupełnie nie zgadzają się ze sposobem, w jaki sprawa frankowa jest rozgrywana przez instytucje konsumenckie i rozpatrywana przez sądy. Inni gracze grają zaś na zwłokę.

PKO BP idzie na ugodę

Przypomnijmy, w poniedziałek bank PKO BP poinformował, że jego rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy.

Jak przekonują przedstawiciele PKO BP, rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku sporu sądowego. Będzie to postępowanie mediacyjne przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

- To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych - podkreślał prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.

, Gocha26 min. temuBanki mają aktualnie spoooooro kasy, gdyż ludzie jeszcze trzymają u nich swój kapitał. Nie tracą na tym nic, gdyż lokaty są raczej nieoprocentowane, więc nie muszą nic klientowi oddawać. Gdyby banki miały kłopoty finansowe, wtedy pierwsze co by było to nacisk na podniesienie stóp, żeby można było ściągać zyski z kredytobiorców. Taka gra... Lokata by była może wtedy więcej oprocentowana, ale gdzieś te pieniążki trzeba odebrać wtedy z kredytobiorców. Jednak mam nadzieję, że jeżeli banki pójdą na ugodę z frankowiczami, to zaraz nie będą kombinować jak "stracony zysk" nie ściągnąć z kredytobiorców ;) chyba ze założą ujemne oprocentowanie na lokatach lub wcisną prowizje za usługii prowadzenie kont.Vccgg27 min. temuJa już dawno spłaciłam w żłotówkach kwotę którą dostałam więc w razie przewalutowania bank jest mi jeszcze winny kasę. No nie wiem chyba podam do sądu za nieprawne korzystanie z mojego kapitałuEhh30 min. temuZ jednej strony spoko, że banki idą na ugodę. Z drugiej strony średnio mi się podoba to, że ktoś kto był świadomy ryzyka pobierania kredytu w obcej walucie - teraz chce się od tego wymigać.noname37 min. temuBanki nie spieszą się. Jest ostatni kwartał. Wszystkie zobowiązania, które teraz podejmą będą musiały wykazać w sprawozdaniach finansowych, co uderzy w wyniki finansowe. Hggg42 min. temuSantander a wy kiedy