Biznes

Kursy walut. Funt najdroższy od czterech lat

Kursy walut. Funt najdroższy od czterech lat

Polacy pracujący na Wyspach dostali w tym roku 5 proc. "podwyżki". O tyle wzrosła w niecałe 2 miesiące wartość funta. Kurs brytyjskiej waluty jest na najwyższym poziomie od końca 2016 roku.

Kursy walut. Funt najdroższy od czterech lat
Kursy walut. Co z brytyjskim funtem? (Adobe Stock, taffpixture)

W ostatnich tygodniach większość uwagi na rynku walut skupia się na notowaniach euro (m.in. za sprawą interwencji NBP) i dolara. Z tym, że ich kursy wymiany wahają się od początku roku w dość wąskim przedziale kilku groszy.

Tymczasem, w ciszy, na uboczu systematycznie rosną notowania funta. Brytyjska waluta rozpoczęła marsz w górę jeszcze w pierwszej połowie grudnia, gdy chodziła po 4,85 zł. Teraz jest już wyceniana na 5,25 zł. A tylko przez ostatni blisko tydzień kurs skoczył o 15 groszy.

Kursy walut. Funt najdroższy od czterech lat
źródło: money.pl

Tak drogiego funta nie było od blisko 4 lat. W końcówce 2016 roku kurs sięgał 5,40 zł, ale w międzyczasie był też poniżej poziomu 4,60 zł.

Z takiego obrotu spraw mogą być zadowoleni Polacy pracujący na Wyspach. Wypłata w funtach w przeliczeniu na złotówki okazuje się teraz wyraźnie wyższa. Od początku roku "podwyżka" wyniosła około 5 proc.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Z umocnienia funta i osłabienia złotego cieszą się też firmy sprzedające towary do Wielkiej Brytanii. A warto zauważyć, że to trzeci największy rynek eksportowy dla Polski.

Oczywiście to, co zyskać może eksporter, straci importer, ale pod tym względem wymiana handlowa między naszymi krajami ma mniejsze znaczenie.

Z czego wynika ostatnio obserwowana siła funta?

- Motywowana jest brakiem "gołębiego" wydźwięku Banku Anglii, wzrostem dynamiki szczepień w Wielkiej Brytanii oraz dalszej euforii handlowej z powodu planu premiera Borisa Johnsona odnośnie luzowania restrykcji - komentuje sytuację Arkadiusz Trzciołek, ekonomista PKO BP.

Na uniknięcie twardego brexitu i fakt, że funt radzi sobie dobrze w okresie dobrej koniunktury zwraca za to uwagę Przemysław Kwiecień. Ekonomista XTB dodaje, że inwestorzy chętniej patrzą w stronę brytyjskiej waluty także w związku z ostatnią deklaracją Banku Anglii, który wykluczył możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

- Nawet gdyby dolar zaczął globalnie szybciej zyskiwać, funt nadal może radzić sobie lepiej względem innych europejskich walut - ocenia Kwiecień.

, 6781 godz. temuZ czego Polacy na Wyspach maja się cieszyć jeśli zarabiaja tam i pieniadze wydaja tam a nie w Polsce? A w UK jest tak że przez Brexit ceny jedzenia rosna niż wypłaty.5_10lat ..1 godz. temu.......... i 10 zł. na bank ! / Brytania i Niemcy największe potęgi świata i najlepszych technologii... to nasz kierunek i tylko z nimi / .. na pewno nie z krainą arbuza ..Artur 1 godz. temuTaka jest różnica między uk a pl w polsce ludzie pracują dekady i ma to nikłe znacznie a w uk nic tak naprawdę się po brexicie nie zmieniło, lockdown trwa a waluta z 'entuzjazmu' rośnie w tydzień NBP,39 min. temuGlapa sprzedaje (osłabia) złotówkę i tyle w temacie.RR12951 min. temuTo wszystko przez ten brexit.