Biznes

Marta Ortega nową szefową giganta odzieżowego Inditex

Marta Ortega nową szefową giganta odzieżowego Inditex

Modowy gigant Inditex, do którego należą między innymi marki Zara i Massimo Dutti, wybrał nową prezes. Będzie nią Marta Ortega, córka założyciela Amancio Ortegi. Zastąpi ona Pabla Islę, który szefował spółce od 2011 roku. Ortega pracuje w firmie od 15 lat, a zaczynała jako asystentka w marce Bershka - informuje BBC.

Marta Ortega nową prezes firmy Inditex

- Zawsze mówiłam, że poświęcę swoje życie kontynuowaniu budowy spuścizny moich rodziców - powiedziała cytowana przez portal stacji BBC 37-letnia Ortega.

Dodała, że jest zaszczycona zaufaniem, jakim obdarzyła ją firma. - Żyję i oddycham tą firmą od dzieciństwa. Uczyłam się od wspaniałych profesjonalistów, z którymi pracowałam przez ostatnie 15 lat - stwierdziła.

Ortega prowadziła kilka kampanii, w tym wprowadzenie na rynek kolekcji premium Zara - takich jak Zara SRPLS i Charlotte Gainsbourg by Zara.

Marta OrtegaPAP/EPA/CABALAR

Amancio Ortega złożył Inditex

Inditex został założony przez Amancio Ortegę i jego byłą żonę Rosalię w 1975 roku w Galicji w Hiszpanii. Według Forbesa Ortega jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, o majątku szacowanym na 77,8 miliarda dolarów. Był prezesem Inditexu do 2011 roku - podaje BBC.

Inditex, którego marki obejmują również Pull&Bear i Stradivarius, ma ponad 6600 sklepów na całym świecie.

Większość odzieży jest produkowana w pobliżu hiszpańskiej siedziby głównej lub w krajach takich jak Portugalia, Maroko i Turcja.

We wtorek Inditex ogłosił również nominację nowego dyrektora generalnego Oscara Garcii Maceirasa. Dołączył do Inditexu w marcu jako radca generalny i sekretarz zarządu. Wcześniej był prokuratorem, a także pracował dla kilku hiszpańskich banków.

Spadek akcji Inditexu

Akcje Inditexu spadły o prawie 5 proc. po ogłoszeniu decyzji o zmianie na stanowisku prezesa. Analitycy Keplera stwierdzili, że w ostatnich 17 latach ustępujący prezes Isla kierował wielką międzynarodową ekspansją Inditexu.

"Uważamy, że czas nie jest najlepszy, a zarówno Marta Ortega, jak i dyrektor generalny Oscar Maceiras dopiero muszą udowodnić, że potrafią kierować tym wielkim potworem w środku kryzysu spowodowanego przez COVID-19" - stwierdzili.

Z kolei według Maureen Hinton, dyrektor ds. badań detalicznych w GlobalData, inwestorzy i analitycy są "zaniepokojeni" decyzją o powołaniu Marty Ortegi, ponieważ nie jest dobrze znana poza grupą modową. Analityczka uważa jednak, że ​​nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie przyszłość Zary i Inditexu.

- Mają tam dwie osoby, które dysponują kluczowym i wieloletnim doświadczeniem - to Carlos Crespo i Oscar Maceiras - powiedziała BBC.

Dodała: - Dyrektor generalny Carlos Crespo został przesunięty na stanowisko dyrektora operacyjnego, więc nie odchodzi z firmy. Mówi się, że Oscar Maceiras jest dobry w budowaniu zespołu.

Powiedziała też, że rozmowy na temat planu sukcesji Marty Ortegi w Inditeksie zaczęły się po rezygnacji Amancio Ortegi w 2011 roku. - To było coś, co w końcu musiało się stać - zaznaczyła.

IBEX35