Biznes

Nord Stream 2. Szef polskiego MSZ: projekt "wbija klin między sojuszników"

Nord Stream 2. Szef polskiego MSZ: projekt

Polska dyplomacja sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2, którym ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec. Szef MSZ pochwalił właśnie amerykańską senator, która domaga się od prezydenta USA skutecznego zablokowania budowy. "Nord Stream 2 zagrozi naszemu bezpieczeństwu" - pisze minister Rau.

Nord Stream 2. Szef polskiego MSZ: projekt "wbija klin między sojuszników"
Budowa Nord Stream 2. Szef polskiego MSZ chwali amerykańską senator. Walka o zablokowanie budowy (Materiały prasowe)

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau chwali amerykańską senator Jeanne Shaheen za zaangażowanie w sprawę zablokowania budowy Nord Stream 2. Gazociąg jest polityczną kością niezgody, ma służyć transportowi gazu z Rosji do Niemiec, skąd będzie trafiał do krajów UE.

"Dziękuję, Wielce Szanowna Pani Senator, za Pani stale przywódczą rolę w podejściu do niezwykle ważnej kwestii, w obliczu której stanęli wypróbowani, europejscy sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych. Nord Stream 2 zagrozi naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i już wbił klin między sojuszników. Nie można dopuścić, by ta kwestia nie była pod ciągłą kontrolą" - napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze.

Jego tweet został dodany do opublikowanego nieco wcześniej komentarza senator Shaheen z Partii Demokratycznej, która 12 lutego wraz z republikańskim senatorem Jimem Rischem wystosowała do administracji nowo zaprzysiężonego prezydenta Joego Bidena list, w którym zaapelowała o wdrożenie sankcji, blokujących dalszą budowę Nord Stream 2.

Zobacz także: Tłumy turystów na Krupówkach. Maseczki? Tylko dla policji. "Tutaj wirusa nie ma"

Oboje senatorowie zaapelowali w swym piśmie do Departamentu Stanu USA, by nie zwlekał z przekazaniem Kongresowi USA raportu, który jest konieczny dla wprowadzenia w życie sankcji wobec podmiotów prawnych uczestniczących w budowie kontrowersyjnego gazociągu.

Reprezentująca w Senacie USA stan New Hampshire Jeanne Shaheen napisała w sobotę na Twitterze:

"Jestem zadowolona, że Prezydent Stanów Zjednoczonych poczynił kroki, by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2, ale uważam, że musi być zrobione znacznie więcej. Mam nadzieję, że administracja podejmie dodatkowe kroki, by odsunąć zagrożenia, jakie dla naszej transatlantyckiej wspólnoty stwarza Kreml poprzez realizację projektu tego rurociągu".

Według rosyjskiego koncernu Gazprom, głównego inwestora Nord Stream 2, rurociąg jest już ukończony w 94 proc. Składa się on z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Ma transportować po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

, andrzej524 godz. temuma najwięcej do powiedzenia ha ha haPrzypomnę...3 godz. temuZa 22 miesiące kończy się umowa z Rosją na dostawy gazu do Polski. Rurociągu z Norwegii nie ma. Gazoport w Świnoujściu też jeszcze nie rozbudowany. Obie te inwestycje powinny być gotowe kilka miesięcy przed końcem roku 2022. Muszą przecież przejść próby i odbiory. Ponieważ nie wierzę w możliwość ukończenia tych budów w ciągu najbliższych 3-4 lat, Polska bedzie zmuszona importować gaz z Niemiec, z tego wrednego NS albo błagać Gazprom o nowy kontrakt i utrzymanie w eksploatacji gazociągu jamalskiego, a wiele wskazuje na to, że Gazprom nie jest zainteresowany utrzymaniem Jamału. Świadczy o tym brak jego perspektyw i awarie. Kto wtedy z naszych rządzących pojedzie do Berlina albo do Moskwy prosić o gaz? A mogliśmy być krajem tranzytowym, hubem gazowym dla całej Europy. Dzięki protestom przeciw Jamał II pozostajemy w pozycji pyskatego dziada liczącego na zrozumienie.Lechoslaw3 godz. temuA komu to zawdzięczamy rurę pod Bałtykiem ??? Pamiętacie kocio Kwiek jak chcieli poprowadzić przez Polskę !!!Pamiętacie szpiegowskie światłowody !! Antek się kłania !Babcia4 godz. temuA Polska będzie musiała kupować drogi gaz od swoich żydowskich braci z USA.Emeryt4 godz. temuNasze włażenie w .... amerykanom nie ma granic. Gotowi jesteśmy walczyć do upadłego o interesy amerykańskich korporacji....Następna strona