Biznes

Nowe dane GUS. Bezrobocie jednak niższe

Nowe dane GUS. Bezrobocie jednak niższe

Stopa bezrobocia w czerwcu okazała się niższa, niż szacował resort pracy i spadła do 5,9 proc. z 6,1 proc. w maju - wynika z najnowszych danych GUS. Czerwiec jest pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej miliona.

Nowe dane GUS. Bezrobocie jednak niższe
Bezrobocie w czerwcu. GUS podał najnowsze dane. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEpsUuSZ

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec czerwca wyniosła 993,4 tys., czyli o 33 tys. mniej niż w maju, a także o tyle samo mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9 proc. Okazała się zatem mniejsza, niż szacowane przez resort pracy 6 proc.

Miesięczny spadek liczby bezrobotnych w czerwcu o 33 tys. był głębszy niż w 2019 i zbliżony do 2018. Widać, że rynek pracy odrabia pandemiczne straty.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w czerwcu 84,1 tys., czyli o 21 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.W całym pierwszym półroczu w urzędach pracy zarejestrowano 573,3 tys. nowych bezrobotnych. W tym samym okresie z ewidencji skreślono 626,3 tys. osób.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,5 proc. w wielkopolskim do 9,2 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się ona we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,5 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 p.proc.).

W ostatnich miesiącach unijny urząd statystyczny podawał, że bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Jednak na początku lipca Eurostat zmienił metodologię obliczeń i okazało się, że bezrobocie w Polsce nie jest, ani w ostatnich miesiącach nie było najniższe w UE. Z pozycji lidera spadliśmy na piąte miejsce, wynika z najnowszych danych Eurostatu za maj.

, mark22 min. temuNa portalach pracy mnóstwo ofert, tylko brakuje pracowników. Pracodawcy muszą sciagać pracowników z zagranicy. Osób tylko zza wschodniej granicy pracuje u nas ok. 2 miliony, a przecież masowo się ściąga też ludzi z dalszych części świata do pracy. Dzisiaj nie pracuje tylko ten co nie chce.Kowalski29 min. temuW tych statystykach nie uwzględnia się jakoś osób które nadal są bezrobotne bo straciła prawo do zasiłku przez co nie są zarejestrowane w urzędach. Więc te cyfry i procenty są bez tych osób zaniżone. ksiegowy z la...30 min. temuklamstwo i oszustwo mafi pisowskiej i jej podleglej sondazowni GUS. Ponad 50% kobiet w Polsce wogole nie pracuje bo pobiera 500+ i inne + na dzieci i za nierobstwo i wten sposob zanizaja ilosc bezrobotnych. Niech dolicza wszystkie te kobiety i mezczyzn, ktorzy siedza w domach na tych plusach i dopiero okaze sie jakie naprawde jest bezrobocie.Polak36 min. temuZaczekajcie jeszcze chwilkę jak wrócą bezdomni deportowani z UK hahah