Biznes

Nowe obostrzenia wkrótce? Siedem województw na drodze do lockdownu. Rząd już myśli, kiedy zamknąć całą Polskę

Nowe obostrzenia wkrótce? Siedem województw na drodze do lockdownu. Rząd już myśli, kiedy zamknąć całą Polskę

Jak dowiedział się money.pl ze źródeł zbliżonych do rządu, gabinet Mateusza Morawieckiego zastanawia się nad przerwaniem regionalizacji obostrzeń i wprowadzeniem ograniczeń w biznesie czy szkolnictwie w całym kraju. Decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu najbliższych dni. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania: co dalej, gdy liczby zakażeń przekroczą sufit z jesiennej fali.

Nowe obostrzenia wkrótce? Siedem województw na drodze do lockdownu. Rząd już myśli, kiedy zamknąć całą Polskę
Konferencja Adama Niedzielskiego odbędzie się w czwartek lub piątek (KPRM, Adam Guz)

Obostrzenia w całym kraju? To coraz bardziej realny wariant - wynika z informacji money.pl. I jest ku temu proste uzasadnienie: w tej chwili już cztery województwa działają w podwyższonym reżimie, a kolejnych siedem lada chwila będzie się kwalifikować do zamknięcia. Utrzymywanie podziału w pewnym momencie - zdaniem rządu - po prostu traci sens.

Decyzja zależy od trzech czynników: liczby zakażeń, dynamiki przyrostu infekcji w ciągu ostatniego tygodnia oraz sytuacji w placówkach medycznych. Jak zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, informacje na ten temat powinniśmy poznać w czwartek lub piątek.

Jak wynika z analiz danych dot. zakażeń - aż siedem regionów zbliża się do poziomu (lub już go przekroczyło), który dla Warmii i Mazur, Pomorza, woj. lubuskiego oraz Mazowsza oznaczał zamknięcie. Decyzje te były podejmowane, gdy średnia dzienna liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosiła ponad 40 infekcji. Średnia wyliczana jest na podstawie danych z ostatnich 7 dni.

Zobacz także: Obostrzenia w Polsce. Trzy regiony w większym reżimie. "Na duży lockdown nas nie stać"

Ten próg przekraczają w tej chwili województwa śląskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie oraz podkarpackie. To odpowiednio: 46,4 dla woj. śląskiego, 45,8 dla woj. kujawsko-pomorskiego oraz 41,8 dla woj. dolnośląskiego. Województwo podkarpackie w tej chwili ma wskaźniki na poziomie przekraczającym 41 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców.

Gdyby premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski dalej kierowali się dotychczasowymi wskaźnikami przy podejmowaniu decyzji, to los tych czterech regionów byłby już przesądzony.

Kolejne trzy regiony mają wyniki w okolicach progu 40 infekcji. I tak np. w województwie wielkopolskim jest to na ten moment 39 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców, w województwie łódzkim jest to 35 infekcji, a w województwie małopolskim jest to 36,8. I to właśnie grupa regionów, które są blisko wyłączenia.

Lepsze - choć wciąż niedobre - wskaźniki mają takie województwa jak opolskie, lubelskie i zachodniopomorskie. Tu liczba zakażeń nie przekracza poziomu 30 na każde 100 tys. mieszkańców. Województwo świętokrzyskie ten poziom delikatnie przekracza - to 30,2. Również dla województwa podlaskiego jest to nieco ponad 30.

Warto przypomnieć, że objęcie danego województwa zamknięciem jest równoznaczne z wprowadzeniem znacznych ograniczeń gospodarczych. Na takim obszarze zamknięte są galerie handlowe (z wyłączeniem sklepów spożywczych, części usług i aptek), kina, teatry i muzea oraz obiekty sportowe. Wprowadzona jest również nauka hybrydowa dla klas I - III.

Jednocześnie ograniczenia dotykają hoteli i pensjonatów, które znów muszą być zamknięte.

Jak wynika z informacji money.pl, na rządowych spotkaniach pojawiły się również pytania, co robić dalej - gdy poziom zakażeń z marca przebije te notowane w październiku i listopadzie. W tej sprawie jednak nie zapadły żadne decyzje, ale na liście możliwych obostrzeń są powroty do "zaleceń" (choć w formie przepisów znajdujących się w rozporządzeniach) dotyczących wychodzenia z domu dzieci i seniorów.

, Mama3 godz. temuMasakra ludzie... Widzieliście ten film z pielęgniarkami które nie wytrzymały i zaczeły mówić cała prawde o Koronawirusie? Został wszędzie usunięty... Masakra... Ciekawe kto chce zataić to co one tam powiedziały... Jak ktoś nie widział nagrania można zobaczyć wpisując w google " Kabanowicka blog⁣spot " Ktoś to udostępnił ciekawa jestem tylko na jak długo...Xyz2 godz. temuHotele i restauracje znów mogą zostać zamknięte... Czyli że według rządu były w ostatnim czasie otwarte? Musiałem coś przeoczyć 🤣Ann3 godz. temuNie chce mi się już tego komentowacMarek3 godz. temuNiemcy dołączyli do grona protestujących przeciwko obostrzeniom. Rząd tak chętnie porównywał nas niedawno do zachodu, może warto jednak wziąć przykład i sprawy w swoje ręce?liberte!1 godz. temuTo jest wojna ze zwykłymi ludźmi i gospodarką, chcą nas okraść i zniewolić po płaszczykiem plandemi...Następna strona