Biznes

Oferty pracy dramatycznie szybko znikają. BIEC: największa redukcja od 21 lat

Oferty pracy dramatycznie szybko znikają. BIEC: największa redukcja od 21 lat

Wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 32,6 pkt do 218 pkt. To oznacza, że w kwietniu ubyło około 28 proc. ofert zatrudnienia. Eksperci nie mają wątpliwości, że realny wzrost bezrobocia jest dopiero przed nami.

"Analizując stan rynku wakatów od samego momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego należy zaznaczyć, że w przekroju całego kraju jest już ich o 40 proc. mniej, a obecne wartości oscylują na poziomie zbliżonym do stycznia/lutego 2015 roku" - czytamy w raporcie BIEC.

Czytaj więcej: Niemiecki przemysł się kurczy. W miesiąc produkcja spadła o rekordowe 9 procent

Podobne wyniki notuje Wielka Brytania, w której w tym samym okresie liczba wakatów spadła o 42 proc. Nieco łagodniejsze spadki wystąpiły w Austrii - 28 proc., Szwecji - 25 proc. oraz Holandii - 24 proc. Gorzej jest zaś w Australii, gdzie ofert jest już o 54 proc. mniej niż w lutym.

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

BIEC podał, że według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy negatywne, skutki globalnej pandemii objęły już 190 mln pracowników i przewiduje się wzrost tej liczby.

Eksperci wskazują, że rynek wakatów został najbardziej dotknięty w regionach o strukturze przemysłu zorientowanej na branże dostarczające rozwiązań dla turystyki i transportu, a także w samej turystyce.

Czytaj więcej: Budownictwo jeszcze odporne na koronawirusa. Przyszłość niepewna

W kwietniu 47 proc. wszystkich obserwowanych ofert w sposób bezpośredni umożliwiono potencjalnym pracownikom przeprowadzenie całego procesu rekrutacji w trybie zdalnym, co jest o 7 pkt proc. wyższym wynikiem niż przed miesiącem. Wzrósł również odsetek ofert, w których umożliwiano pracę zdalną - wyniósł 5 proc..

"Spadek liczby wakatów w kwietniu dotyczył w największym stopniu ofert pracy fizycznej oraz dla tej absolwentów nauk społecznych i prawnych. Najmniejszą redukcję notujemy dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych" - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej: Europa tonie w długach. Średnie zadłużenie w tym roku przekroczy 100 proc. PKB

Wskazano w nim, że w kwietniu w zawodach usługowych redukcja w największym stopniu dotknęła szeroko pojętą turystykę, w której spadek liczby wakatów w samym kwietniu był na poziomie 70 proc., zaś w relacji do lutego - 84 proc.

"W logistyce spadek liczby wakatów był na poziomie średniej krajowej. Wyjątkiem jest jednak transport, która to kategoria znalazła się wśród tych, w których spadek był najmniejszy, wynosząc jedynie 10 proc.".

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Zapisz się na nasz specjalny .

, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: biec, barometr ofert pracy, zatrudnienie, praca, bezrobocie, gospodarka, wiadomościŹródło:ISBnews