Biznes

Orlen przejął media, te tracą użytkowników. Spadek o blisko 15 proc.

Orlen przejął media, te tracą użytkowników. Spadek o blisko 15 proc.

PKN Orlen nie radzi sobie w zarządzaniu mediami. Serwisy internetowe przejętych dzienników każdego miesiąca tracą użytkowników, ich łączna liczba spadła aż o 14,27 proc. Najgorzej mają się Dziennikzachodni.pl, Gazetawroclawska.pl i Gazetalubuska.pl.

Orlen przejął media, te tracą użytkowników. Spadek o blisko 15 proc.
Serwisy Polska Press po przejęciu przez PKN Orlen tracą użytkowników (PAP, Radek Pietruszka)
bEelDrFN

Jak podaje "Press", większość serwisów internetowych dzienników należących do Polska Press po przejęciu przez PKN Orlen z miesiąca na miesiąc traci użytkowników. Tylko Dzienniklodzki.pl pozostaje na plusie.

Największy spadek, bo aż o 45,6 proc., zanotował Dziennikzachodni.pl. Mocno traci także Gazetawroclawska.pl - spadek o 36,61 proc., Gazetalubuska.pl - spadek o 30,20 proc. i Expressbydgoski.pl - spadek o 29,50 proc. Spośród analizowanych serwisów tylko Dzienniklodzki.pl odnotował wzrost liczby użytkowników, który wyniósł 3,83 proc.

Dane Mediapanelu za okres od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku pokazują, że łączna liczba użytkowników 15 przeanalizowanych serwisów dzienników Polska Press ("Dziennik Bałtycki", "Dziennik Łódzki", "Dziennik Zachodni", "Echo Dnia", "Gazeta Krakowska", "Gazeta Pomorska", "Gazeta Wrocławska", "Głos Wielkopolski", "Kurier Lubelski", "Dziennik Polski", "Gazeta Lubuska", "Express Bydgoski", "Nowa Trybuna Opolska", "Głos Pomorza") spadła o 14,27 proc. - do 11,37 mln.

Zobacz także: Polski Ład. Semeniuk chwali Morawieckiego: Doskonały premier!

Jak wylicza "Press", dalej są: Dziennikpolski24.pl - spadek o 28,99 proc., Pomorska.pl - spadek o 23,75 proc., Nto.pl - spadek o18,45 proc., Gazetakrakowska.pl - spadek o 18,08 proc., Kurierlubelski.pl - spadek o 15,86 proc., Gp24.pl - spadek o 13,12 proc., Dziennikbaltycki.pl - spadek o 9,40 proc., Expressilustrowany.pl - spadek o 3,60 proc., Echodnia.eu - spadek o 0,78 proc., Gloswielkopolski.pl - spadek o 0,64 proc.

Przejęcie mediów

PKN Orlen o tym, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group poinformował 7 grudnia 2020 roku, z kolei 8 kwietnia 2021 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania wcześniejszej decyzji prezesa UOKiK, który zgodził się na przejęcie.

Choć decyzja sądu sprawia, że PKN Orlen nie powinien zarządzać wydawnictwem to czasu zakończenia rozprawy, szef paliwowego koncernu Daniel Obajtek twierdzi, że nikt Orlenowi nie może odebrać prawa do zarządzania mediami.

"Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw" - stwierdził Daniel Obajtek.

PKN Orlen przejął 20 z 24 dzienników wydawanych przez Polska Press w Polsce.

, robotkoska4 min. temui o to chodzilo, bo to media postkomunistow i liberalow:(((5 min. temuTak to jest, jak malorolny zostaje wpuszczony do miasta .To tak jak , dac malpie brzytwe .Człowiek6 min. temuDziennik Zachodni idzie na dno. I dobrze. Kiedyś można było poczytać coś sensownego i wyważonego o Śląsku. Teraz tylko propaganda Bolszewicka o odwiecznie polskim Śląsku.wyp36 min. temuPrzecież każdy kto się choć trochę zna na prasie wie, że tej czyta się coraz mniej a jak do tego dołorzymy fakt, że wielu z tych którzy czytają zarówno prasę jak i wchodzą na portale tych wydawnictw jest spora liczba osób o poglądach innych od "proPISowskich" to mamy efekt jaki mamy. Tylko niemiecki wydawca się cieszy bo gdzie by znalazł głupca który kupi sporo drożej firmy z sektora prasowego tak jak to zrobił Orlen który najzwyczajniej mocno przepłacił.andrzej6 min. temuA może mi się wydaje? Orlen na najdroższe paliwa na stacjach?...Następna strona