Biznes

Oszuści podszywają się pod Orlen. Obiecują ogromne zyski bez ryzyka

Oszuści podszywają się pod Orlen. Obiecują ogromne zyski bez ryzyka

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod PKN Orlen. "Oszuści próbują naciągnąć użytkowników na fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą" - wyjaśnił Paweł Piekutowski z CSIRT KNF.

"Ostrzegamy przed stroną z fałszywymi inwestycjami, która podszywa się pod markę @PKN_ORLEN. Nie dajcie się skusić obietnicami szybkich i wysokich zarobków bez ryzyka. Nigdy nie podawajcie oszustom swoich danych na podobnych stronach!" - czytamy we wpisie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF na Twitterze.

Jak podano, fałszywa strona to hxxps://orlinwestpl[.]pw.

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF wyjaśnił, że "oszuści próbują naciągnąć użytkowników na fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą". "Obiecują ogromne zyski bez ryzyka podszywając się pod @PKN_ORLEN" - dodał.

Dodatkowo cyberprzestępcy przygotowali także fałszywy fanpage w mediach społecznościowych. "Nie dajcie się oszukać!" - ostrzegł Piekutowski.

Działania oszustów

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o . Z kolei , którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.