Biznes

Paragon znad morza. Zgadniesz, co z nim jest nie tak?

Paragon znad morza. Zgadniesz, co z nim jest nie tak?

22 - 24 złote za smażoną rybę z ziemniakami to cena niezbyt niska, ale też nieprzesadnie wygórowana. Ale na zdjęciu nadesłanym przez naszego czytelnika uwagę zwraca coś innego: ktoś tu oszukuje na podatkach.

Paragon znad morza. Zgadniesz, co z nim jest nie tak?
Cena jak cena - uwagę zwraca tzw. paragon kelnerski, świadczący o tym, że sprzedawca nie uiścił podatku od sprzedaży (dziejesie.wp.pl)
bEpuTaXV

Nasi czytelnicy coraz częściej przysyłają nam za pośrednictwem dziejesie.wp.pl zdjęcia swoich dań i paragonów, pokazując ceny nad morzem, ale i w innych rejonach Polski i świata. Wczasy w Polsce bywają drogie, ale trafiają się też bardzo atrakcyjne cenowo jadłodalnie.

Dziś naszą uwagę przykuł rachunek przysłany przez pana Mateusza. Za dwa rybne dania we Władysławowie zapłacił łącznie 46 złotych. Gotowane ziemniaki - a nie odsmażane mrożone frytki - to plus dań. Surówki wyglądają nieźle, nie wiadomo czy są robione na miejscu - to raczej gotowy wyrób.

Ryby to miruna i tilapia. Nie są to gatunki bałtyckie. Miruna poławiana jest w oceanie przez rybaków z Ameryki Południowej. To ryba dorszowata, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Z kolei tilapia nilowa to gatunek ze Wschodniej Afryki i Izraela. Żyjące dziko tilapie są wszystkożerne i bytują nawet w bardzo brudnych wodach.

Zobacz także: Nie tylko paragony grozy. Na to też trzeba uważać w restauracjach

Większość tilapii sprzedawanych w Polsce pochodzi jednak z hodowli. Jeśli warunki są dobre, to i mięso jest w porządku - zawiera sporo białka, nie ma za to praktycznie żadnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wróćmy jednak do rachunku. Nie jest to paragon z kasy fiskalnej, ale tzw. paragon kelnerski. Takie paragony przybierają różną formę, od odręcznie wypełnionego bloczku aż po wydruk z programu komputerowego, który może przypominać paragon fiskalny.

Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie twierdzi, że paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami. Nie może zastępować paragonu fiskalnego.

– Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy – przypomina.

Paragon znad morza. Zgadniesz, co z nim jest nie tak?
Nasz czytelnik dostał typowy paragon kelnerski - a nie wydruk z kasy fiskalnej. Nie ma tu nawet nazwy firmy! (dziejesie.wp.pl)
bEpuTaYe

Obowiązek wydania klientowi paragonu wydrukowanego przez kasę fiskalną wynika wprost z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nią, każdy kto kupuje towary bądź usługi, w tym gastronomiczne, powinien otrzymać od sprzedawcy dokument potwierdzający nabycie.

Pan Mateusz został więc nieświadomie naciągnięty przez kelnera lub kelnerkę. Zapłacił tyle, ile powinien, ale należny podatek VAT trafił do kasy jadłodajni, nie zaś do budżetu państwa.

, !!!!!!!!!!!!!...7 min. temuco to jest paragon kelnerski i napiwki? czy was pogrzało? nie dosc ze krocie w Polsce placimy z rybe na talerzu to jeszcze kelnerom hajs wyplacac? czy was powaliło całkowicie?!!!!!!!!!!!!!...7 min. temuco to jest paragon kelnerski i napiwki? czy was pogrzało? nie dosc ze krocie w Polsce placimy z aryne na talerzu to jeszcze kelnerom hajs wyplacac? czy was powaliło całkowicie?victor38 min. temu...a bytuja nawet w kanalizacjach. Kolejny przekret poczawszy na poznanie prawdy az do dnia dzisiejsze na paragon, jaki przekret przyniesie ze soba jutro?Paweł41 min. temuNo dajcie spokój przecież ten właściciel dokłada do tego interesu z własnej krwawicy byle klient był zadowolony. Przez to mieszka w marnych 200m2 a on ma marzenia o 600 m2. Nie czepiajcie się o ten marne grosze na podatek. ;)brawo tak trz...43 min. temubrawa