Biznes

Polski Ład. Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Branża spodziewa się wielkiego boomu

Polski Ład. Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Branża spodziewa się wielkiego boomu

Jeśli założenia z Polskiego Ładu wejdą w życie, to budowa niewielkiego domu będzie nieporównywalnie łatwiejsza. Już teraz domy modułowe podbijają rynek, a jak będzie po wprowadzeniu nowego prawa? - Nadzieję są rozbudzone - mówią nam jeden z producentów.

Polski Ład. Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Branża spodziewa się wielkiego boomu
Ze względu na Polski Ład ceny domów modułowych zapewne niebawem wzrosną (WP, Mateusz Madejski)
bDZMYrtx

Polacy bardzo polubili nieduże domki modułowe. Producenci szacują, że rocznie może ich powstawać nawet 20 tysięcy.

Obecnie prawo pozwala podstawić taki domek o powierzchni do 35 mkw. bez pozwolenia na budowę - wystarczy tylko zgłoszenie w odpowiednim urzędzie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że granica będzie podniesiona do 70 mkw. - Licząc z częścią poddasza, może być to nawet 90 mkw. - dodawał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: PiS chce ostatecznie rozprawić się ze śmieciówkami. Emilewicz: normalizacja rynku pracy

Bartosz Turek z HRE Investments mówi money.pl, że takie rozwiązanie mocno ograniczy czas i koszt budowy. - Choć oczywiście to nie będzie tak, że każdy Polak będzie teraz mieszkał w domku - dodaje.

Firmy producenckie przyznają, że "nadzieje są rozbudzone". - Nie znamy jednak szczegółów, są tylko zapowiedzi - zaznaczają przedstawiciele firmy MobileEcoHomes.

W przedsiębiorstwie słyszymy, że taka zmiana prawa bardzo pomoże prężnie rozwijającej się branży. W Polsce są dziesiątki firm, które zajmują się budową niedużych domków modułowych. - Jeśli chodzi o Europę, to jesteśmy na pewno jednym z większych rynków, na których produkowane są takie domki - opowiadają przedstawiciele MobileEcoHomes.

Branża sporo domków sprzedaje w Polsce, sporo też eksportuje. Zaproponowana zmiana może jeszcze zwiększyć popyt, a także zyski firm. W końcu domki 70-metrowe są droższe niż te, które obecnie można postawić bez zezwolenia.

W jednej z firm słyszymy jednak, że popyt na domki jest tak duży, że i tak trzeba czekać często po kilka miesięcy na realizację zlecenia. - Spodziewamy się teraz jeszcze większego boomu, a to jeszcze bardziej opóźni dostawy - mówią pracownicy tej firmy.

Ile kosztują 70-metrowe domy? Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć ogłoszenia z cenami w okolicach 85 tys. zł 90 tys. zł - na to się składa i robocizna, i materiały. Do tego oczywiście należy doliczyć koszt zakupu działki. Jeśli po zmianie przepisów będzie faktycznie boom na 70-metrowe domki, ceny mogą pójść w górę.

Polski Ład zawiera zresztą więcej pomysłów, które mają ułatwić nabycie nieruchomości. Są to: gwarancje dotyczące wkładu własnego dla starających się o kredyt hipoteczny, umorzenie części kredytu dla osób, którym urodzi się co najmniej dwójka dzieci oraz bony mieszkaniowe, które mogą sięgnąć nawet 145 tys. zł dopłaty do zakupu w przypadku rodzin z szóstką dzieci.

, Abc3 min. temuObecnie bez pozwolenia, ale na zgłoszenie, można budować budynki gospodarcze do 35 m2, a nie "domki" mieszkalne. Piszecie bzdury.dramat8 min. temuPatodewoloperzy juz zacieraja rece. Zaraz nam wmowia ze my przeciez takich domow oczekujemy.Grisza 11 min. temuSobie pałace, plebsowi kurniki. Łot sprawiedliwość. Kamil14 min. temuTak, rodzina z 6-kę dzieci będzie czekac na hajs żeby postawic domek modulowy 70m2, w ktorym wszyscy się będą czuć jak sardynki. genialne :DAdert37 min. temuZarejestrowana w 2019 r. spółka Polskie Domy Drewniane nie tylko nie wynajęła i nie sprzedała żadnego domu, ale też żadnego nie wybudowała. Jej zarząd zainkasował jednak już ponad pół miliona złotych.Stworzenie państwowej spółki, która będzie budowała z drewna domy na wynajem, zapowiedział jeszcze w 2018 r. ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk. Spółka miała zacząć działać jesienią tego samego roku, jednak zarejestrowano ją dopiero we wrześniu 2019 r.