Biznes

Polski Ład. Jest oficjalny kalkulator. Kto zyska, a kto straci? Są zaskoczenia

Polski Ład. Jest oficjalny kalkulator. Kto zyska, a kto straci? Są zaskoczenia

Premier Mateusz Morawiecki chciał rozwiać wątpliwości dotyczące tego, ilu Polaków zyska na zmianach podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie. Okazuje się, że przy zarobkach powyżej średniej krajowej korzyści nie będzie. Chyba że masz na umowie około 12 tys. zł.

Polski Ład. Jest oficjalny kalkulator. Kto zyska, a kto straci? Są zaskoczenia
Kalkulator pensji. Tak mają się zmienić w związku z Polskim Ładem (Flickr/KPRM, Krystian Maj)
bEecRmER

Od prezentacji założeń Polskiego Ładu minęły prawie trzy tygodnie. Rząd przekonuje, że dzięki jego pomysłom Polakom będzie się lepiej żyło i będą zarabiać więcej. Opozycja mówi zaś o polskim nieładzie i chaosie. Wytyka też, że przez wzrost podatku więcej zarabiający dostaną po kieszeni.

Niezależni ekonomiści próbują wyliczać zyski i straty związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwiększeniem progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł, ulgą w PIT i zmianami w składkach zdrowotnych. Eksperci CenEA wyliczyli, że około 10 proc. najbogatszych obywateli straci na reformie. Zyskać za to ma głównie klasa średnia. W mniejszym stopniu zyskają najbiedniejsi.

Wątpliwości postanowiła rozwiać kancelaria premiera, która zamieściła w internecie specjalny kalkulator wynagrodzeń. Ma on w prosty sposób pokazać każdemu, ile zyska lub straci po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu.

Kalkulator pokazuje, że osoby z minimalną płacą na poziomie 2800 zł brutto zyskają na zmianach 144 zł miesięcznie. Będą mogli liczyć na przelew na niecałe 2143 zł. Teraz wychodzi niemal idealnie 2000 zł.

Mogłoby się wydawać, że wraz ze wzrostem płacy korzyści z Polskiego Ładu będą albo rosnąc, albo maleć. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste. A przynajmniej nie w uproszczonej wersji pracownika, który nie ma dzieci i odkłada pieniądze na PPK.

Nie widać też, aby beneficjentami była głównie klasa średnia. Interesująco robi się też przy wyższych kwotach.

Zobacz także: Szturm Polaków na długi weekend. W tych miejscowościach noclegu nie znajdziesz

Co ciekawe, więcej zyskają osoby mające na umowie kilkaset złotych powyżej minimalnej krajowej niż ci najsłabiej zarabiający. Przy zarobkach na poziomie 3200 zł brutto można zyskać miesięcznie prawie 170 zł.

Korzyści maleją wraz ze wzrostem zarobków w okolice 6 tys. zł brutto. Powyżej tej granicy dla pracowników bez dzieci zmiany będą neutralne. Klasa średnia, której znaczenie podkreślali politycy Zjednoczonej Prawicy, nie straci, ale też nie zyska.

Zupełnie inaczej rozkład korzyści według dochodów wyglądał w przypadku symulacji np. ekonomistów CenEA.

Polski Ład. Jest oficjalny kalkulator. Kto zyska, a kto straci? Są zaskoczenia

Dopiero w okolicach 12 tys. zł brutto dzieje się coś dziwnego, bo kalkulator premiera nagle pokazuje, że takie osoby zyskają około 50 zł miesięcznie. Za to z każdym kolejnym tysiącem pensji na rękę będzie zostawać już coraz mniej pieniędzy.

bEecRmFb
, PiS 2 min. temuBędziecie bogaci, młodzi i zdrowi. Obiecujemy. Stanisław2 min. temuPortal białoruski ? Znów usunięto mój komentarz.ObajWiecki 3 min. temuJedyne co się zmieni to ilość posiadłości i działek PiSowskich baronów. ochkarol4 min. temuGdzie Wy wszyscy jesteście, jak trzeba głosy do urn wrzucać? pam4 min. temuO czym my w ogóle mówimy? Tyle było zadęcia propagandowego, a okazało się że mowa o paru stówkach miesięcznie w te czy we wte, które i tak zeżre inflacja. To jest po prostu śmieszne....Następna strona