Biznes

Polski Ład. Masz etat? Sprawdź, czy zyskasz, czy stracisz po zmianach

Polski Ład. Masz etat? Sprawdź, czy zyskasz, czy stracisz po zmianach

Szykuje się prawdziwa podatkowa rewolucja. Wiadomo, że stracą na niej zamożniejsze osoby, zwłaszcza te, które mają działalność gospodarczą. A co z tymi na umowach o pracę? Eksperci sprawdzili, kto ile zyska i kto ile straci.

Polski Ład. Masz etat? Sprawdź, czy zyskasz, czy stracisz po zmianach
Sporo zyskają pracownicy zarabiający 3 lub 4 tys. zł brutto (unnsplash, money.pl, Ricardo Gomez Angel)
bDZWwtyt

Zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany będą dotyczyły każdego pracownika, także tego na etacie. Będzie wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i wyższy drugi próg (120 tys. zł). Z drugiej strony przewidziane jest też zniesienie prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Kto na tym wszystkim zyska? Rządzący mówią, że większość Polaków. Eksperci potwierdzają. Według Piotra Bujaka, ekonomisty z PKO BP, stracić może najwyżej kilkanaście procent pracowników.

Ile jednak zyskają ci, którzy będą na plusie, a ile stracą ci, dla których zmiany będą niekorzystne? Wyliczyli to eksperci z firmy Grant Thornton Polska.

Zobacz także: Czerwony dywan dla biznesu. Zapłacą specjaliści

Kto zyska? Na przykład ci z pensją 3 tys. zł

Jeśli zarabiasz 3 tys. zł brutto, to zmiany będą naprawdę korzystne. Obecnie na rękę dostajesz niewiele ponad 2200 zł. Po zmianach będzie to 2356 zł. Rocznie będzie to zysk w wysokości 1854 zł.

Sporo zyskają też nieco więcej zarabiający. Ten, kto ma nieco ponad 2,9 tys. zł na rękę, po zmianach zarobi ponad 3 tys. - rocznie zyska ponad 1300 zł.

Przy miesięcznej pensji 5 tys. zł brutto (czyli ok. 3,6 tys. zł na rękę) zmiany wielkie już nie będą - zysk wyniesie niecałe 50 zł miesięcznie i ponad 560 zł rocznie.

Co ciekawe, zyskają i ci z pensją 12 tys. zł brutto, choć tylko 21 zł miesięcznie. To w takim przypadku korzyść z podniesienia drugiego progu podatkowego (będą płacić podatek według pierwszej stawki) będzie większa niż koszt niemożności odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Kto straci? Na przykład ci, którzy mają 6 tys. zł brutto. Dotąd zarabiali 4318 zł na rękę, zarobią niecałe 4200. Zmiana nie będzie to jednak bardzo bolesna - rocznie stracą ok. 230 zł.

Zmiany znacząco odczują ci, którzy zarabiają bardzo dobrze, na przykład 20 tys. zł brutto. Na zaproponowanych zmianach stracą aż 653 zł miesięcznie i ponad 6,7 tys. zł rocznie.

Jednak nawet najlepiej zarabiający na etatach stracą mniej niż dobrze sytuowani przedsiębiorcy. Czy przy tak dużych zarobkach etat zacznie się bardziej opłacać niż własna działalność? Z wyliczeń Grant Thornton Polska wynika, że niekoniecznie.

Przy 20 tys. zł brutto na działalności po zmianach będzie można zarobić 14,1 tys. zł na rękę, a nie 15,3 tys. zł jak wcześniej. To jednak ciągle o 1,5 tys. zł więcej niż na etacie.

Niewiele zarabiające osoby na etatach (czyli ok. 3 tys. brutto) po zmianach zyskają jednak zdecydowanie mniej niż osoby zarabiające podobnie na działalnościach. Te pierwsze zyskają 1845 zł rocznie, a te drugie - ponad 3,2 tys. zł.

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton, przyznaje, że niektóre zmiany idą "w dobrym kierunku". Ma tu na myśli na przykład podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jak mówi, obecna kwota w wysokości 8 tys. zł rocznie jest "poniżej minimum egzystencji".

Jednocześnie zaznacza, że planowany brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej "w praktyce oznacza duże podniesienie w Polsce podatków". O tym, jakie mogą okazać się realne stawki, pisaliśmy tutaj.

- Dla osób najsłabiej zarabiających zmiana będzie korzystna. Ale już dla osób średnio zarabiających korzyści wynikające z podwyższenia kwoty wolnej zostaną zniwelowane poprzez brak możliwości odliczenia składki - komentuje Samborska.

, Ada7 min. temuKupują głosy niewykształconych i biednych tak to wyglądaRom13 min. temuPłacisz człowieku ZUS - do specjalisty za parę m-cy . Gdzie logika ? Wszystko droższe - a barany wymyślają rzeczy o których Filozofom się nie śniłojack13 min. temuA ja nie mam zamiaru dłużej łożyć na patologie i dziecioroby. Po pierwszym miesiącu jak tylko będę stratny zamykam działalność i przenosze do Czech. Adam N 197345 min. temuTak naprawdę zmiany na niekorzyść odczują ci co zarabiają ponad 12 tys brutto. Jest to mniej niż 12% zarabiających. I to nie będzie tak że zbiednieją, tylko będą się bogacić wolniej niż dotychczas. Polski Ład to budowanie klasy średniej. Bogaci i tak nadal będą się bogacić szybciej od biednych, za to więcej biednych będzie przechodzić do klasy średniejTakaPrawda48 min. temuNo i tak koszty pójdą w górę. Nie da się obniżać podatków, bez przystrzyżenia socjalu.