Biznes

Ponad pół miliona osób czeka w Wielkiej Brytanii na decyzję w sprawie statusu osoby osiedlonej

Ponad pół miliona osób czeka w Wielkiej Brytanii na decyzję w sprawie statusu osoby osiedlonej

Ponad 569 tysięcy obywateli Unii Europejskiej nie dostało jeszcze decyzji w sprawie statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii - podało ministerstwo spraw wewnętrznych. Wyjaśniło, że to efekt zwiększonej liczby wniosków, które napłynęły tuż przed upływem terminu.

Do 30 czerwca, kiedy minął termin składania wniosków, złożono ich 6 015 400, a kolejne 58 tys. wpłynęło do 31 lipca - w dodatkowym terminie dla osób mających uzasadniony powód, dla którego nie zrobiły tego na czas. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski - 1 091 500, a następnie Rumunii - 1 067 200 i Włoch - 545 600.

Decyzje o wnioski dotyczące statusu osoby osiedlonej

Jak zapewnia ministerstwo spraw wewnętrznych, po zwiększonym napływie wniosków do ich rozpatrywania skierowano dodatkowe zasoby kadrowe, a większość niekompletnych spraw jest rozstrzygana w ciągu pięciu dni roboczych.

Kevin Foster, wiceminister odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, zapewnił, że prawa osób, które czekają na rozstrzygnięcie, pozostają chronione. Jednak organizacje zajmujące się pomocą dla unijnych imigrantów wskazują, że czasami te opóźnienia trwają tygodniami, a przez nieuregulowany status niektórzy obywatele UE nie mogą pracować czy wynajmować mieszkania.

Brexit - sytuacja obywateli Unii Europejskiej

Po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, co nastąpiło 31 grudnia 2020 r., obywatele UE stracili automatyczne prawo do mieszkania i pracy w Wielkiej Brytanii. Aby zachować wszystkie wcześniejsze prawa musieli uzyskać status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status).

Pierwszy z nich - przeznaczony dla osób, które mogły udowodnić, że przed 31 grudnia 2020 r. przebywały w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat - został według stanu na 31 maja przyznany 2,75 mln osób. Drugi otrzymało 2,28 mln osób.