Biznes

PPK zbyt elitarne dla polskich pracowników? "Polacy mają nikłą wiedzę ekonomiczną"

PPK zbyt elitarne dla polskich pracowników?

Ruszają kontrole Polskiego Funduszu Rozwoju. Dotyczą one Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z danych PFR wynika, że do programu wciąż nie przystąpiło prawie 650 tys. polskich przedsiębiorstw. Pytamy ekspertów, dlaczego PPK nie budzą wielkiego entuzjazmu wśród Polaków. W ich ocenie PPK są zbyt elitarne, a do tego Polacy mają bardzo małą świadomość ekonomiczną.

PPK zbyt elitarne dla polskich pracowników? "Polacy mają nikłą wiedzę ekonomiczną"
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął kontrole w firmach, które nie wdrożyły PPK (zdj. ilustracyjne) (EASTNEWS, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEQVFLAl

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął kontrole firm w związku z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jak poinformowała money.pl Fundacja PFR - prawie 650 tys. firm dotąd nie zawarło umowy o zarządzanie PPK.

Kontrola PFR ruszyła 18 listopada i potrwa do końca grudnia. Polscy przedsiębiorcy i pracownicy wciąż nie przekonali się od działających od stycznia 2019 roku Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- "Obowiązek ten wynika z przepisów, który zobowiązuje PFR do sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku. Staramy się, aby spełnienie tego obowiązku było jak najprostsze dla pracodawców" - informuje money.pl sztab prasowy Fundacji PFR.

PFR skontroluje głównie małe firmy

Kontrole dotyczą głównie firm zatrudniających do 20 pracowników. Z danych PFR wynika, że takie podmioty stanową 99,2 proc. wszystkich firm. Spośród nich prawie 96 proc. to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób.

Natomiast 1548 podmiotów to mikrofirmy, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK.

W przypadku większych firm PPK nie założyły podmioty, które w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK - prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE).

Pracownicze Plany Kapitałowe zbyt elitarne dla Polaków?

Skąd taka niechęć najmniejszych firm? Zdaniem Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego PPK w oczach najmniejszych przedsiębiorców PPK wydają się rozwiązaniem elitarnym.

- PPK stało się produktem elitarnym tylko dla osób lepiej zarabiających i głównie dla pracowników dużych firm. Przyczyną wdrożenia PPK były prognozy niskich świadczeń emerytalnych z systemu powszechnego w przyszłości. Jednak PPK, zamiast ten problem rozwiązać, jeszcze bardziej go pogłębiło - mówi money.pl dr Antoni Kolek.
Zobacz także: Jeśli lockdown, to tylko regionalny. Rząd odpuszcza walkę z pandemią?

Według Kolka pracownicy mniej zarabiający nie dość, że płacą mniejsze składki i w przyszłości będą mieli niższą emeryturę z ZUS, to z powodu rezygnacji z PPK nie będą mieć dodatkowych środków pochodzących z PPK.

"Polacy mają niską wiedzę ekonomiczną"

Zdaniem Wojciecha Nagela, członka rady nadzorczej ZUS z ramienia Business Centre Club, Polacy mają bardzo niską wiedzę ekonomiczną, dlatego też mogą nie decydować się na rozwiązania takie jak PPK. Jednak element płacowy jest zdaniem eksperta równie istotny.

- Z badań wynika, że Polacy mają nikłą wiedzę ekonomiczną - jej samoocena jako raczej lub bardzo mała wynosi 49 proc. Zasadniczo nie są oni zainteresowani jej pozyskiwaniem. Ludzie boją się inwestować i przedkładają wydatki konsumpcyjne nad inwestowanie. Najważniejszym wskaźnikiem zarobków nie jest średnia, a mediana wynagrodzeń. W Polsce nie przekracza ona obecnie 3,1 tys. zł netto. Jej niska wartość powoduje, że biedniejsza część społeczeństwa nie oszczędza lub inwestuje - mówi money.pl dr Wojciech Nagel.

W przypadku najmniej zarabiających o wiele łatwiej jest szukać powodów niechęci do PPK. Co z osobami, które zarabiają powyżej mediany zarobków?

- Ale dlaczego nie odkłada lepiej zarabiająca część? Tego do końca nie wiemy. Być może w tej grupie częściej Polacy decydują się na inwestowanie w dobra wyższego rzędu, takie jak nieruchomości, kruszce lub dzieła sztuki - zauważa ekspert.

Pracownicy mniejszych firm niechętni PPK

Obawy Antoniego Kolka potwierdzają poniekąd statystyki, które otrzymaliśmy od PFR. "Uczestników przybywa głównie w firmach, które brały udział w pierwszej i drugiej fali wdrażania programu. Czyli w dużych i średnich. Świadczy to o tym, że ci, którzy weszli tam w PPK, nie wychodzą z niego, a dodatkowo zachęcają do uczestnictwa kolejne osoby" - informuje money.pl PFR.

A jakie jest zdanie dotyczące PPK wśród tych najmniej majętnych pracowników?

- Zarabiam za mało i nie widzę sensu, żeby dodatkowo uszczuplać swoje i tak niskie zarobki kolejnymi składkami. Na rynku pracy jestem od dekady i coraz mniej wierzę państwu w jakąkolwiek sensowną emeryturę - mówi Paulina, która zdecydowała się nie przystępować do PPK.

Na PPK decyduje się co trzeci zatrudniony

Obecnie poziom partycypacji w programie to 30,13 proc. pracowników zatrudnionych przez formy, które uruchomiły w swoich zakładach pracy Pracownicze Plany Kapitałowe. Z poziomu udziału pracowników w PPK zadowolony jest PFR.

"Po początkowej nieufności liczba uczestników programu pracowniczych planów kapitałowych przekroczyła w zeszłym tygodniu 2,44 mln. W czerwcu, gdy podsumowywaliśmy uruchomienie programu, było ich 2,30 mln. Oznacza to wzrost o nieco ponad 140 tys. osób i jest to przyrost coraz szybszy" - informuje Fundacja.
- W moim przekonaniu, obecne 30 proc. uczestników i 7 mld zł aktywów w PPK to jest dobry punkt wyjścia do dalszej pracy nad wyższą partycypacją - mówi dr Nagel.

Co grozi pracodawcy za brak podpisania umowy na prowadzenie PPK?

Jeżeli pracodawca nie znajduje się w jednej z tych trzech grup, ma 30 dni na zawarcie umowy o zarządzanie PPK od otrzymania wezwania. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń w podmiocie zatrudniającym w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy.

, blabla8 min. temuWiedzę ekonomiczną mam bo miałem ekonomię na studiach. Rozumiem zagadnienia i pojęcia związane z mikro i makroekonomią, z wiedzą określoną przez egzaminatora na poziomie 4+. Niestety przy obecnej sytuacji prawno-ekonomicznej muszę stwierdzić, że wszelkie próby oszczędzania kończą się na tym, że ktoś próbuje "położyć łapy" na moich oszczędnościach. Ostatni majstersztyk to oczywiście inflacja. Dziękuję za uwagę.zxc12 min. temuHahaha...PPK elitarne....Koń by się uśmiał....Klęska PPK ma swoje źródło w kompletnym braku zaufania do państwa polskiego. Ludzie nie zapominają co stało się z OFE. Z następnymi złodziejskimi pomysłami musicie poczekać, aż wymrze okradzione pokolenie.jepacPOpiSS13 min. temuJak to mówi przysłowie "lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć" więcej pisać w tym propagandowym belgocie nie ma sensubenton17 min. temuTo kwestia zaufania, zaufania do Państwa Polskiego i jego przedstawicieli którzy mówią jedno robią drugie. W ostatnie 20 miesięcy wpłynęły rekordowe kwoty do funduszy inwestycyjnych (z różnych względów o których nie ma sensu pisać tutaj) Jest to wzrost skokowy w wielu przypadkach więc ludzie chcą inwestować/oszczędzać ale nie ufają niczemu co wprowadza władza w życie- Niestety to bardzo niedobrze dla wszystkich jednak Ludzie u władzy jeszcze dlogo zaufania nie odzyskaja wśród narodu.