Biznes

Produkcja aut sparaliżowana. Brakuje surowców do baterii

Produkcja aut sparaliżowana. Brakuje surowców do baterii

Wpierw braki w półprzewodnikach, a teraz wystarczająca ilość surowców do produkcji baterii. Europejska motoryzacja ma poważny problem. Koncerny starają się zapewnić dostawy ogniw do baterii, ale pokryć zapotrzebowanie jest coraz trudniej.

Produkcja aut sparaliżowana. Brakuje surowców do baterii
Europejska motoryzacja ma poważny problem. (volkswagen-newsroom.com)
bEJfcwiJ

Problem tkwi w dostępności takich surowców jak lit, nikiel, mangan i kobalt - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Rynek jest rozchwiany. Czynione są duże inwestycje w fabryki ogniw, ale nie w wydobycie surowców.

Ceny na rynkach rosną, bo zapotrzebowanie na nie jest znacznie większe niż możliwości wydobycia. Jak wskazuje "Rz", na uruchomienie nowych kopalni, podstawę łańcucha dostaw potrzeba około 7 lat.

Zobacz także: Milion samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. "Trudny temat do realizacji"

Zobacz również: Lit osiąga wysokie ceny. Ameryka Południowa chce zabezpieczyć swój rynek

Jak przewidują eksperci z BMI, ceny kobaltu wydobywanego w Demokratycznej Republice Konga wzrosną. Z kolei cena węglanu litu w ciągu roku wzrosła ponad dwukrotnie.

Największe europejskie koncerny, jak Volkswagen, Daimler i Stellantis,- starają się zapewnić dostawy ogniw baterii. I tak VW np. ściga lit z Australii i Chile, kobalt z Konga, a grafit z Chin.

Problemem jednak może okazać się jednak koszt importu. Wyższe cła, wojny handlowe a do tego przerwy wywołane takimi zdarzeniami, jak pandemia COVID-19 czy blokada Kanału Sueskiego mogą pogłębiać kryzys.

Jakie konsekwencje nasz czekają? Jeśli nie będzie wystarczających dostaw, wyprodukują mniej e-aut, a więc te będą droższe, co w ostatecznie przełoży się na mniejsze dochody producentów.

, Waldi4 min. temuTo było wiadomo od dawna, że nie da rady zastąpić obecnej ilości spalinowców elektrykami. Chodzi o to, żeby samochodów było mniej. Bogaci pojadą bardzo drogimi samochodami, ok, może elektrykami, ważne że bez korków. Biedacy i średniacy zbiorkomem. Średniacy od czasu do czasu sobie coś wypożyczą.nnn15 min. temuspisek covidowy trwawio16 min. temuuparli się na te elektrykiochkarol17 min. temuIle jeszcze będą pisać o tej blokadzie Kanału Sueskiego? To już nie ma znaczenia. Są inne, większe problemy z transportem morskim ale widać autorowi czasu nie wystarczyło, żeby doczytać. ooorobertooo 18 min. temuI tak właśnie głośno okrzykiwana rewolucja aut elektrycznych umiera śmiercią naturalną .