Biznes

Przeciętne wynagrodzenie blisko rekordu. Wzrosło mocniej od prognoz

Przeciętne wynagrodzenie blisko rekordu. Wzrosło mocniej od prognoz

Przeciętna płaca w średnich i dużych firmach przekroczyła w marcu 5900 zł brutto - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o ponad 350 zł większa kwota niż ta odnotowana miesiąc temu.

Przeciętne wynagrodzenie blisko rekordu. Wzrosło mocniej od prognoz
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu 2021 roku. (Adobe Stock)
bDUmlYbp

Po 12 miesiącach pandemii bezrobocie w Polsce jest wyższe, ale nie przełożyło się to na szczęście na większą presję płacową. A przynajmniej nie widać tego w oficjalnych statystykach. Co więcej, GUS oszacował, że w rok przeciętne wynagrodzenie wzrosło aż o 8 proc.

W marcu w średnich i dużych firmach (zatrudniających powyżej 9 pracowników) płacono około 5929,05 zł brutto. To wyraźnie więcej niż rok wcześniej, gdy przeciętna płaca wynosiła 5489,21 zł.

Dane dotyczące zarobków wyglądają lepiej niż miesiąc temu. Wtedy średnia była na poziomie 5568,82 zł, a roczna dynamika wzrostu wynosiła 4,5 proc.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Skala wzrostu płac niemal dwukrotnie wyższa niż w lutym zaskoczyła nawet ekonomistów, którzy i tak byli dość optymistycznie nastawieni. Prognozowali podwyżki w skali roku rzędu 5,5 proc., a wyszło aż 8 proc.

Tym samym nieoczekiwanie płace zbliżyły się do rekordowego poziomu odnotowanego w grudniu 2020 roku (ze względu na premie, dodatki świąteczne itp. zawsze w grudniu padają rekordy). Wtedy było to 5973,75 zł.

Premie i wypłata "na rękę"

Duży wzrost średniej płacy urzędnicy GUS tłumaczą m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych czy wynagrodzeń za nadgodziny, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń.

Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. W marcu na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy oficjalnych stawkach na poziomie 5929,05 zł brutto około 4268,71 zł netto.

813 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne niecałe 460 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i prawie 390 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Spada zatrudnienie

Przy okazji danych o zarobkach, GUS opublikował także informacje na temat zatrudnienia. W średnich i dużych firmach (ponad 9 osób) w marcu pracowało 6 mln 330,3 tys. ludzi.

Wynagrodzenia mocno wzrosły, ale zatrudnienie spadło - o 1,3 proc. Ze statystyk w rok ubyło blisko 80 tys. pracowników. Pocieszający jest fakt, że dynamika spadku zatrudnienia nieco wyhamowała. Miesiąc wcześniej była na poziomie 1,7 proc.

W przeciwieństwie do płac, tu prognozy ekonomistów były w punkt.

, Kasia1 godz. temuPrzeciętne wynagrodzenie rośnie a inflacja i tak w góre więc stoimi w miejscu.. Ja się zastanawiam kiedy wkońcu napiszecie artykuł o tych pielęgniarkach które zaczeły mówić całą prawde o Koronawirusie i szczepionkach? Szkoda, że to wyszło dopiero po takim czasie.. Kiedy już tyle ludzi zaszczepionych... Jak ktoś nie wie o co chodzi można sobie wpisać w internet Kopawelska blog⁣spot żeby zobaczyć nagranie.Kroster1 godz. temuMinimalna w górę to wszystko w górę - łącznie z cenami :) Generalnie stać cię na tyle samo albo i mniej ale cyfry pokazują, że masz podwyżkę i bijemy kolejne rekordy, sukces za sukcesem. W Wenezueli wszyscy są milionerami ale ich dogonimy :)poll1 godz. temuTo już wiadomo skąd taka wysoka inflacja. Plus do tego rozdawnictwo dla nierobów i bulimy za wszystko więcej.ben1 godz. temuCiekaw e skąd te dane wzięto , wynagrodzenie przeciętnego Kowalskiego np. w sektorze logistycznym wynosi ok. 3200 brutto. Reszta to wysokie podatki, ZUS etc. i wychodzi 2700 zł , śmiech na sali. pill 1 godz. temuGdzie ten wzrost bo nie zauważyłam, oprócz tego że mniej kupuje za więcej. /Zarobki z dużego miasta nijak mają się do miasteczek i wsi poza aglomeracją warszawską, wrocławską, poznańską i konurbacją katowicką :/ ...Następna strona