Biznes

Przedsiębiorcy o Polskim Ładzie. "Niespodzianki dopiero nas czekają"

Przedsiębiorcy o Polskim Ładzie.

Z punktu widzenia przedsiębiorców szkoda, bo było kilka dobrych rozwiązań, na przykład estoński CIT. Ale to wszystko jest przesłonięte tym ogromnym bałaganem, w którym w tej chwili żyjemy i niepewnością co do tego, jak będziemy potraktowani - tak na antenie TVN24 rewolucję podatkową Polskiego Ładu skomentował Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Wraz z początkiem roku wszedł w życie szereg zmian dotyczących podatków, nazwany przez PiS Polskim Ładem. Nie tylko księgowi i podatnicy mają problemy z nowymi przepisami, ale i .

Witucki o tym, jak w Polskim Ładzie odnajdują się przedsiębiorcy

- Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to niespodzianki dopiero nas czekają. I to z tych samych powodów, przez które mieliśmy niespodzianki w styczniu z nauczycielami, policjantami. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali, tak naprawdę nie wiedzą, jakie stawki podatkowe powinni płacić - podkreślił Witucki.

Dodał: - Mamy wybór między 19 procent, 15-procentowym ryczałtem, które zalecało Ministerstwo Finansów, jako alternatywę dla 19 procent, co samo w sobie jest kuriozum, bo to jest zachęcanie do optymalizacji podatkowej. I mamy też rozwiązania, w których możemy płacić 8,5 procent podatku plus składkę zdrowotną - powiedział.

Jego zdaniem "to powoduje, że setki tysięcy małych i mikroprzedsiębiorców, samozatrudnionych znajduje się w trudnej sytuacji wyboru, bo chciałoby się korzystać z tych okazji".

- Ale nikt nie wie, czy po kilku miesiącach Polski Ład nie zostanie skorygowany w nocy jakimś projektem poselskim. Czy znów te setki tysięcy przedsiębiorców nie będzie musiało dopłacać wraz z odsetkami karnymi. Absolutna niepewność - w czasach niepewności covidowej, w czasach niepewności gospodarczej dorzucił się jeszcze Polski Ład - stwierdził Witucki.

Prezydent Konfederacji Lewiatan o Polskim Ładzie

- Ostrzegaliśmy od maja ubiegłego roku, gdy pojawiły się początki Polski Ładu. Zamiast historycznej reformy podatków mamy historyczne skomplikowanie systemu, który i tak zasługiwał na to, żeby o nim zapomnieć i zbudować go od początku - mówił prezydent Lewiatana.

Dodał także: - Nie wiem, jakie są rozwiązania polityczne, ale z perspektywy przedsiębiorców i Polaków konieczne jest natychmiastowa praca nad nowym systemem podatkowym. Ta żonglerka składkami zdrowotnymi versus podatkami - już nikt nie wie za co płaci.