Biznes

Putin: ułożono rury pierwszej nitki Nord Stream 2

Putin: ułożono rury pierwszej nitki Nord Stream 2

Zakończono układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2. Trwają jeszcze prace przy drugiej nitce rurociągu - przekazał prezydent Rosji Władimir Putin, który jest obecny na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Putin zapewnił, że koncern Gazprom jest gotowy do zapełnienia surowcem gazociągu Nord Stream 2.

Bez sankcji

19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent Joe Biden nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. . Tamtejszy parlament w przegłosowanej odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG.

Podczas konferencji prasowej w ogrodach Białego Domu pod koniec maja prezydent USA na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Na pytanie, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji na kontynuację budowy Nord Stream 2, Biden odpowiedział: - Po pierwsze dlatego, że rurociąg jest już prawie gotowy. To nie jest tak, że ja mogę pozwolić Niemcom robić coś albo nie. Osobiście od początku sprzeciwiam się (budowie – red.) Nord Stream 2. Gdy obejmowałem urząd prezydenta, rurociąg był już prawie gotowy. Nakładanie teraz sankcji przyniosłoby odwrotny skutek w kontekście naszych europejskich relacji. Nasi sojusznicy w Europie znają moje osobiste stanowisko w tej sprawie. Mam nadzieję, że znajdziemy sposób, jak postępować w tej sytuacji dalej.

Budowa Nord Stream 2

Nord Stream 2 ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

PAP/Adam Ziemienowicz