Biznes

Rachunki za wodę i ścieki w górę. Zobacz, o ile wzrosną opłaty

Rachunki za wodę i ścieki w górę. Zobacz, o ile wzrosną opłaty

Wody Polskie otrzymały aż 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych z całej Polski. W 90 proc. firmy chciały podwyżek cen za wodę i ścieki nawet o 20 proc.

Rachunki za wodę i ścieki w górę. Zobacz, o ile wzrosną opłaty
Wody Polskie muszą zatwierdzać zmiany taryf dotyczących cen wody i ścieków. W tym roku proces ten jest bardzo złożony. (Adobe Stock, Dmitry Naumov)
bECgZmCZ

Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024). Zgodnie z prawem ich zatwierdzeniem zajmuje się regulator tego rynku, Wody Polskie.

Na 2,6 tys. wniosków regulator wydał do tej pory ponad 1,4 tys. pozytywnych decyzji, zatwierdzających nowe taryfy; w 958 przypadkach takiej zgody nie wydano. Regionalne jednostki Wód Polskich (RZGW) rozpatrują obecnie jeszcze ok. 300 wniosków. Każdy wniosek taryfowy rozpatrywany jest indywidualnie.

Podwyżki cen wody. Tyle wyniosą

W ok. 10 proc. przypadków regulator dwukrotnie wydawał negatywne decyzje dotyczące nowych cen za wodę i ścieki. Dopiero trzecia decyzja, po procesie weryfikacji, była tą pozytywną.

Zobacz także: Osiedlowe strumyki mogą być niebezpieczne. "Wody wzbierają błyskawicznie"

- We wnioskach, które już zatwierdziły Wody Polskie, średni wzrost cen za wodę na okres 3 lat to ok. 30-40 groszy, a w przypadku ścieków - 80 gr, czyli daje to razem ok. 1,1-1,2 zł na nowy okres taryfowy. Średnio zatwierdzone podwyżki sięgają 9-10 proc. Początkowo większość samorządów wnioskowała do Wód Polskich o ok. 20 proc. podwyżki. W wielu przypadkach, w procesie dialogu i po dokładnej analizie, podwyżki opłat zostały zweryfikowane w dół przez przedsiębiorstwa - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.

Wiceprezes Wód Polskich zastrzegł, że są to średnie wartości. Zdarzają się i większe podwyżki, które przede wszystkim są wynikiem prowadzonych inwestycji wodno-kanalizacyjnych w gminach. Rusiecki podkreślił, jak ważna jest rola regulatora, który stoi na straży, aby opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy, były zoptymalizowane, czyli wynikały z rzeczywistych kosztów, obciążeń, jakie ponoszą firmy wodno-kanalizacyjne.

Rusiecki dodał, że w ponad 200 przypadkach firmy wodno-kanalizacyjne odwołały się od negatywnej decyzji RZGW do drugiej instancji, czyli Prezesa Wód Polskich, a w ponad 40 przypadkach decyzja Prezesa ws. utrzymania stanowiska RZGW została zaskarżona do sądu.

Podwyżki cen wody. Wydawanie decyzji potrwa nawet do końca roku

Przedstawiciel Wód Polskich pytany o to, jak długo potrwa jeszcze taryfikacja, ocenił, że na pewno do końca roku. "Wiele zależy od tego, ile będzie skarg do sądów, bo to zawiesza postępowanie taryfowe. Proces taryfikacyjny będzie trwać też dłużej dlatego, że przedsiębiorstwa nie miały jednego dnia na złożenie wniosków. Muszą to zrobić na 120 dni przed wygaśnięciem obowiązującej taryfy" - podsumował.

, Ryszard11 min. temuChcieli Pis to mają nieustające podwyżki,to gazu ,wody,prądu,benzyny.Tylko czekać jak wszystkie artykuły pierwszej potrzeby pójdą do góry.Władza sobie poradzi bo dali sobie wysokie podwyżki,bo im się należy jak mawiała Premier Beata Szydło.emeryt15 min. temuJuż ktoś kiedyś powiedział że z chwil gdy 100% gospodarstw zainstaluje liczniki , to można je będzie od razu zdjąć bo wtedy okaże się faktyczne zużycie. Nie będzie ryczałtu w wysokości 4 m3 wody zimnej i 3 m3 wody ciepłej na osobę w gospodarstwie domowym. Tak samo ze śmieciami, segregujesz ułatwiając pracę firmom od wywozu a oni ciągle podnoszą cenę. I dziwicie sie że ludzie podrzucają do lasu lub palą. AAA16 min. temuW Warszawie już dawno podwyżki wody były, mało tego koszt za wywóz śmieci uzależniony jest od zużycia tej super drogiej wody-ale Warszawiacy wszystko łykną bo tak Trzasek chciał i tak ma..stary18 min. temuchciwość wszystkich osiągnęła apogeum.łon-ciekawy23 min. temuŻYCIE W TYM KRAJU PRZESTAJE BYC CAŁKOWICIE NIE OPŁACALNE , CAŁKOWITY BRAK MIEJSCA DLA NAJMNIEJ ZARABIAJĄCYCH, ale jak to rząd zarabiają 2000 , a wydaja 3000 trzeba z tą hołotą zrobić porządek i jeszcze do roboty jeżdżą autami za 2000 to to we czterech , to jest niedpuszczalne , jakby rowerów nie było.!!!