Biznes

To jedna z największych zagranicznych inwestycji polskiej firmy. Podpisano umowę

To jedna z największych zagranicznych inwestycji polskiej firmy. Podpisano umowę

InPost przejmie 100 procent udziałów w Mondial Relay. O zawarciu wiążącej umowy w tej sprawie spółka poinformowała w środowym komunikacie. Jaka podała, stało się to możliwe po uzyskaniu jednomyślnej, pozytywnej opinii Rady Pracowniczej Mondial Relay. Wartość transakcji to 565 milionów euro, czyli równowartość blisko 2,6 miliarda złotych.

"Transakcja zostanie sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2021, po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych. Tym samym InPost znacząco rozszerzy zakres działalności, przyspieszając rozwój międzynarodowy oraz umocni swoją pozycję jako wiodącego gracza na europejskim rynku dostaw dla e-commerce" - podano w komunikacie.

15 marca z członkami zarządu InPost . Kancelaria Prezydenta poinformowała wówczas, że podczas rozmowy Duda złożył gratulacje z okazji przejęcia przez InPost spółki Mondial Relay. "Będzie to największa akwizycja dokonana przez polski podmiot z sektora prywatnego poza granicami Polski" - zwrócono uwagę.

Mondial Relay

Firma Mondial Relay - założona w 1997 roku, jest wiodącym dostawcą przesyłek dla e-commerce na rynku europejskim.

We Francji jest drugą co wielkości siecią. W 2020 roku obsłużyła 131 mln przesyłek - co czyni ją największym niezależnym graczem we Francji pod względem wolumenu. W 2020 roku Mondial Relay osiągnął przychody w wysokości 437 mln euro oraz EBITDA na poziomie 60 mln euro.

InPost to platforma dostaw dla e-commerce, założona w 1999 r. przez Rafała Brzoskę, ma sieć Paczkomatów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech, a także świadczy usługi kurierskie dla sprzedawców e-commerce w Polsce. W 2020 roku InPost obsłużył 249 mln przesyłek za pośrednictwem Paczkomatów.

Nowe urządzenia od innych firm

Urządzenia do odbioru paczek stawiają w naszym kraju także inne firmy. W marcu informowaliśmy, że do samodzielnego odbioru towarów zakupionych w serwisie AliExpress. Uruchomienie podobnych urządzeń zapowiedziała także firma Allegro. Przedstawiciele spółki na początku marca poinformowali, że podpisali .

Jak wyjaśniono, w planie jest, by z 1500 urządzeń kupujący i sprzedający zaczęli korzystać jeszcze w tym roku, przy czym pierwsze automaty mają być zainstalowane w polskich miastach w połowie roku. W sumie w ramach pierwszej fazy spółka chce uruchomić 3000 urządzeń.

Z kolei w październiku 2020 roku Poczta Polska poinformowała, że zamierza udostępnić do 2022 roku 2000 zewnętrznych automatów paczkowych, a liczba punktów odbioru przesyłek w sieci click & collect ma sięgnąć ponad 20 tysięcy.