Biznes

VAT. Niekorzystne decyzje podatkowe zmusiły PSB do utworzenia rezerwy finansowej

VAT. Niekorzystne decyzje podatkowe zmusiły PSB do utworzenia rezerwy finansowej

Największa w Polsce sieć hurtowni z materiałami budowlanymi PSB Handel utworzyła gigantyczną rezerwę na przyszłe zobowiązania podatkowe. Przekonuje, że nie dzieje się nic złego, to działanie tylko "na wszelki wypadek" i nie wpływa na stabilność finansową spółki.

VAT. Niekorzystne decyzje podatkowe zmusiły PSB do utworzenia rezerwy finansowej
Rzecznik PSB zapewnia, że w spółce nie dzieje się nic niepokojącego

Jak informuje "Puls Biznesu", rezerwa powstała w drugim kwartale zeszłego roku i miała związek z zakończeniem dwóch postępowań podatkowych. Trzecie postępowanie jest w trakcie.

W dwóch pierwszych sprawach w pierwszej instancji zapadły już decyzje, w trzeciej jeszcze nie. Spółka PSB Handel (do niedawna Grupa Polskie Składy Budowlane) przekonuje, że nie ma jeszcze żadnych ostatecznych rozstrzygnięć, które podlegałyby wykonaniu, organy nie wydały również decyzji o zabezpieczeniu zobowiązań podatkowych.

Czemu więc służyć ma rezerwa? To działanie wynikające z "kierowania się zasadą ostrożności" – wyjaśnił w odpowiedzi na pytanie "PB" Tomasz Stanek, rzecznik prasowy PSB Handel.

Zobacz także: Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

PSB Handel ma działać w sposób niezmącony. Okazuje się, że nie do końca

Jak wyjaśnił Tomasz Stanek, organy badały, czy spółka dochowała należytej staranności w doborze kontrahentów i czy wiedziała – a przynajmniej mogła wiedzieć – nadużyciach podatkowych podmiotów, od których kupowała towar.

Z informacji "PB" wynika, że urzędnicy pod lupę wzięli przede wszystkim stal, która w minionej dekadzie wykorzystywana była przez twórców tzw. karuzel VAT-owskich.

Rzecznik PSB zapewnia, że firma nie ma sobie nic do zarzucenia w tej materii i liczy na korzystne dla siebie zakończenie postępowań. Gdyby jednak decyzje organu drugiej instancji były negatywne, to firma złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach (ze względu na właściwość wynikająca z siedziby spółki).

Zarząd nie planuje żadnych gwałtownych ruchów w postaci ogłoszenia upadłości czy wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Rzecznik zapewnił, że spółka na bieżąco reguluje swoje zobowiązania i działa w niezmącony sposób.

To zapewnienie nie do końca jest prawdziwe. "PB" ustalił, że firma stara się skracać odbiorcom terminy płatności. Rzecznik nie ustosunkował się do tej informacji i zapewnił jedynie, że żadni kontrahenci nie rezygnują ze współpracy.

— Co roku powstaje 20-30 marketów Mrówka i kilka placówek Profi. W ciągu najbliższej dekady tych pierwszy planujemy uruchomić około 200 , a drugich kilkadziesiąt — zapewnia rzecznik PSB Handel.

, Tomek7 min. temuKasa kraju pusta to PiS znacjonalizuje... Dobra zmian w natarciu... Polskich przedsiębiorców dojechać i za pół darmo przejąć. Oczywiście przejęcie przez PiS-owca. Do korporacji międzynarodowej tak nie podskoczą. Robią Białoruś z kraju. System rosyjski. Oligarchia związana z władzą, której przepisy nie dotyczą, władza robiąca sobie istne bizancjum, a reszta w biedzie w autorytarnym kraju z propagandą.jan14 min. temuniech psb nie rżnie głupa, przepisy obowiązują wszystkich