Biznes

Węglowa rewolucja w Polsce. Ważne porozumienie spółek energetycznych

Węglowa rewolucja w Polsce. Ważne porozumienie spółek energetycznych

PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w przy wydzieleniu aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Proces ma pozwolić na ostateczne odejście Polski od tego paliwa.

Węglowa rewolucja w Polsce. Ważne porozumienie spółek energetycznych
Polska deklaruje powolne odejście od węgla. (Wikimedia Commons)
bEpvPTkl

Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśliło, że celem porozumienia jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Porozumieniem szybko pochwaliła się na Twitterze Grupa Enea. Na co zwrócił uwagę koncern, "porozumienie wpisuje się w transformację Enei w kierunku koncernu opartego o odnawialne i zeroemisyjne źródła energii".

- Podjęliśmy się niezwykle skomplikowanego zadania polegającego na kompleksowej transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce. Spełnienie tego zadania wymaga ścisłej współpracy Skarbu Państwa z podmiotami zaangażowanymi w jego realizację - oświadczył, przy podpisaniu porozumienia, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jego resort podkreśla, że porozumienie, prócz przygotowania spółek do wydzielenia aktywów węglowych w jedno miejsce, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty procesu. Podpisany dokument jest podstawą do utworzenia NABE, gdzie skupione będą wszystkie polskie aktywa węglowe.

Zobacz także: Kopalnia Turów oraz Nord Stream 2. Krytyka polskiej dyplomacji i "rozczarowująca wypowiedź" Joe Bidena

Tymczasem w Tauronie, który też podpisał porozumienie, jest nadal niespokojnie. Tamtejsza "Solidarność" zapowiada kolejną manifestację. Związkowcy z "Solidarności", którzy w ostatnich miesiącach kilkakrotnie protestowali przeciwko możliwym zmianom w strukturze Grupy i zarzucali jej zarządowi brak właściwego dialogu społecznego, zdecydowali o przeprowadzeniu kolejnej manifestacji - w Katowicach lub w Warszawie.

Spór w Tauronie trwa od kilku miesięcy. Związki zawodowe zarzucają zarządowi "brak woli prowadzenia konstruktywnego dialogu społecznego" i sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom struktury Grupy Tauron, które - w ich ocenie - doprowadzą do jej likwidacji.

, pracownik5 min. temuCzyli ktoś w przyszłości skorzysta na tych złożach ale na pewno nie my.pracownik5 min. temuCzyli ktoś w przyszłości skorzysta na tych złożach ale na pewno nie my.SUWEREN33 min. temuNależy również pomyśleć od razu o zabezpieczeniach związanych ze zmianami klimatu. Wybrać najlepsze miejsca pod względem zagrożeń powodzie/ tornada. Czy nie powinniśmy przy budowie nowych dróg, chodników budować kanał ziemny dla kabli energetycznych. Tak aby w trakcie powodzi lub wiatrów nie została zdmuchnięta infrastruktura. Tornada, susze, ulewy to przyszły nasz klimat. Ponieważ teraz rozpoczynamy poważną transformację w zieloną energię i wiele będziemy zmieniać należy o tym pomyśleć. Oczywiście rozwiązania na to powinni znaleźć specjaliści. Twój nick40 min. temuSuma summarum zapowiada się, że jedynym źródłem energii w naszym bantustanie będzie wio koniku i magazyny odoru z obłożonego akcyzą pierdzenia