Biznes

Zaostrzone zasady wjazdu z Polski do Niemiec. Obowiązkowe testy, ale nie dla wszystkich

Zaostrzone zasady wjazdu z Polski do Niemiec. Obowiązkowe testy, ale nie dla wszystkich

Od niedzieli, 5 grudnia zmieniły się zasady wjazdu z Polski do Niemiec. Nasz kraj został uznany za obszar wysokiego ryzyka w związku z ostatnimi wynikami nowych zakażeń koronawirusem. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 przed wjazdem do Niemiec muszą wykonać test, zarejestrować wjazd i udać się na obowiązkową kwarantannę.

Od niedzieli Polska i Szwajcaria dołączyły do listy państw zaklasyfikowanych przez Niemcy jako obszary wysokiego ryzyka. Oznacza to dla podróżnych.

Wjazd do Niemiec. Zmiany

Od niedzieli osoby przyjeżdżające do Niemiec z Polski muszą wykonać test przed wjazdem oraz odbyć 10-dniową kwarantannę na własny koszt. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed wjazdem. Kwarantannę można skrócić po 5 dniach od wjazdu, jeżeli wynik testu będzie negatywny. Dzieciom poniżej 12. roku życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.

wyjątki od powyższych reguł. Negatywnego testu przy wjeździe nie muszą mieć osoby zaszczepione przeciw COVID-19, jeżeli minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w Unii Europejskiej. Ponadto z tego obowiązku są zwolnieni ozdrowieńcy (od 28 dni do 6 miesięcy po chorobie), dzieci do 12. roku życia oraz kierowcy zawodowi, przewożący osoby lub towary.

Z kwarantanny są natomiast zwolnione m.in. osoby zaszczepione, ozdrowieńcy, podróżujący przez Niemcy w tranzycie, kierowcy zawodowi, przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin oraz pracownicy transgraniczni.

Należy jednak pamiętać, by posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie choroby.

Rejestracja wjazdu do Niemiec

Dodatkowo przed podróżą należy zarejestrować swój wjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de. "Strona jest dostępna w języku polskim, jednak nazwy krajów należy wpisywać w jęz. niemieckim lub angielskim. (...) Jeżeli posiadasz negatywny wynik testu, jesteś zaszczepiony lub ozdrowieńcem to musisz o tym poinformować urząd ds. zdrowia już podczas rejestracji" - czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dane podane z formularzu zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.

Obowiązkowi rejestracji wjazdu nie podlegają m.in. osoby podróżujące przez Niemcy w tranzycie, kierowcy zawodowi, przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin oraz pracownicy transgraniczni.

BerlinEPA/FILIP SINGER

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w sobotę poinformowało o 25 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarły 502 osoby chorujące na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 649 027 infekcji, zmarło 85 630 zakażonych.