Biznes

Zmiany dla dobrze zarabiających. Nie stracą na Polskim Ładzie

Zmiany dla dobrze zarabiających. Nie stracą na Polskim Ładzie

Prawnik, programista czy lekarz, zarabiający powyżej 8,9 tys. złotych nie straci na zmianach wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu - wylicza "Rzeczpospolita". Warunek - trzeba przejść na podatek ryczałtowy.

Zmiany dla dobrze zarabiających. Nie stracą na Polskim Ładzie
Programiści zyskają na Polskim Ładzie. Pod warunkiem, że rozliczają się ryczałtem. (Pixabay)
bEeTNqHp

Premier Mateusz Morawiecki chce iść na rękę osobom samozatrudnionym, które nie mają wysokich kosztów uzyskania przychodu, za to dużo zarabiają.

Chodzi m.in. o lekarzy, czy programistów, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Zostawia jednak stałą składkę dla osób, które rozliczają się ryczałtem.

Składka i tak będzie wyższa, bo podstawą jej naliczania będzie średnie wynagrodzenie, a nie jego 75 proc., jak do tej pory. Obniżą się za to progi podatkowe dla ryczałtowców.

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Twórcy i przedstawiciele wolnych zawodów, zamiast 17, zapłacą 14 proc. PIT. Z kolei stawka za świadczenie usług specjalistycznych w IT wyniesie 12 proc., a nie, jak do tej pory, 15.

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", na zmianach zyskają programiści zarabiający od 8900 zł i lekarze, których miesięczne dochody przekraczają 10,4 tys. zł.

– W niektórych przypadkach po przejściu na ryczałt klin podatkowy byłby nawet mniejszy niż obecnie, porównując go z podatkiem liniowym – mówi w rozmowie z DGP Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

, Ffyu9 min. temuK...waa dlaczego akurat lekarze pawnicy i informatycy a nie fryzjerzy kosmetyczki i hydraulicy? Jak to sie ma do konstytucyjnej zasady rownosci wobec prawa?.:tz:.19 min. temuproblemem tego państwa jest to że promuje cwaniactwo...oczywiście każde podatki, każde nowe regulacje da się obejść - ale to oznacza że zwykły obywatel zamiast specjalizować się w swoim zawodzie musi cały czas kombinować... tyle że ktoś taki jak programista może całkowicie wyeksportować swoją działalność i raz na zawsze rozwiązać problem.Helka27 min. temuJeszcze im mało?