Biznes

Zmiany w podatkach od czwartku. Zakupy z Azji będą droższe

Zmiany w podatkach od czwartku. Zakupy z Azji będą droższe

Od najbliższego czwartku drobne towary przysyłane do Unii Europejskiej z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, będą opodatkowane VAT-em. To efekt wejścia w życie pakietu e-commerce.

Według Ministerstwa Finansów rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce, który wejdzie w życie 1 lipca, zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

"Poprawią one konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm" – napisano w komunikacie MF.

Pakiet e-commerce

Resort przypomniał, że w ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in. likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Drobne towary przysyłane do Unii Europejskiej z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca tego roku będą opodatkowane VAT-em – wyjaśniał na początku czerwca w rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Selera z Ministerstwa Finansów.

Jak wskazywał, ponieważ większość z państw członkowskich zwalnia z VAT import przesyłek do 22 euro, tracą kraje, które tego nie robią, w tym Polska. Produkty przysyłane do UE bez VAT są bowiem tańsze o około 20 procent. - To zaburza konkurencję – oceniał Selera.

Przedstawiciel MF zwracał uwagę, że chodzi zwłaszcza o przesyłki z Dalekiego Wschodu. - Największa część sprzedaży z Dalekiego Wschodu realizowana jest poprzez platformy sprzedażowe, interfejsy elektroniczne oferujące dystrybucję towarów w UE. To tam konsumenci unijni najczęściej zamawiają towary na przykład z Chin. Pakiet VAT e-commerce kładzie nacisk właśnie na ten kanał – powiedział Paweł Selera.

Do tego znacznie rozszerzony został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Pakiet e-commerce wprowadził także możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

MF przypomniało także, że nowe przepisy wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro. Pojawiły się także nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

Z obliczeń MF wynika, że w efekcie zbliżających się zmian, dodatkowe wpływy dla sektora finansów publicznych szacowane są na poziomie 482 mln zł w tym roku, a w kolejnych latach na poziomie ok. 1,2 mld zł. Resort zakłada, że przez 10 lat budżet uzyska dodatkowe ponad 10 mld zł.

Inne zmiany

Ministerstwo przypomniało także, że od 1 lipca 2021 roku kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Taki obowiązek będą miały firmy z branż budowlanej, fryzjerskiej, kosmetycznej i kosmetologicznej, firmy opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczej oraz zajmujące się działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Ponadto od 1 lipca wchodzi w życie przepis przejściowy, który przesuwa na 1 lipca 2022 roku termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku. MF przypomniało, że oznacza to, że dopiero od 1 lipca 2022 roku podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku.