Kultura

2 mld dla TVP i Radia. Dla Jacka Kurskiego to za mało: Państwo powinno dawać prawie 3,5 mld zł

2 mld dla TVP i Radia. Dla Jacka Kurskiego to za mało: Państwo powinno dawać prawie 3,5 mld zł
Sejm zadecydował, że TVP i Polskie Radio w 2021 roku otrzymają prawie dwa miliardy złotych rekompensaty, a Jacek Kurski uważa, że gdyby przepisy działały naprawdę dobrze, to wpłata ta powinna być nawet o miliard większa. Prezes odkreśla, że skoro część obywateli jest zwolniona z płacenia abonamentu, to tym bardziej mediom publicznym należy zapewnić płynne funkcjonowanie.

Telewizja Polska i Radio Polskie dostały w ramach ustawowej rekompensaty 1,95 mld zł. Na TVP przypadło 1,71 mld, Polskie Radio otrzyma 119,2 mln, zaś do regionalnych ośrodków radiowych powędrowało 119,3 mln złotych. Sejm przyznaje to finansowanie w związku ze zwolnieniem wybranych grup podatników, takich jak osoby starsze, z płacenia abonamentu.

Jacek Kurski: Rekompensata mediom publicznym się należy

Jacek Kurski przekazał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, że sytuacja finansowa TVP jest stabilna właśnie dzięki rekompensacie z budżetu państwa. Podkreśla, że to obowiązek państwa, skoro zwalnia obywateli z płacenia abonamentu i jednocześnie oczekuje "niezakłóconego funkcjonowania telewizji publicznej". Dodaje, że i tak suma, którą przekazano, jest niższa, niż powinna być:

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo - zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany.

Sejm zwolnił z opłacania abonamentu grupę liczącą ok. 3,7 mln osób, a znajdują się w niej m.in. seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, osoby z I grupą inwalidzką, osoby całkowicie niezdolne do pracy, także tej w gospodarstwie rolnym, osoby niesłyszące i niewidome, bezrobotni, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi i ich rodziny czy osoby pobierające świadczenia pieniężne. Dodajmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy niż wcześniej - ma wynosić 264,60 zł za rok kalendarzowy. Jeszcze w 2020 roku ministerstwo finansów informowało też, że w czasie pandemii drastycznie spadła ściągalność państwowej daniny - na wezwanie do zapłaty od Poczty Polskiej reagował co dziewiąty Polak.

Wirtualne Media przypominają, że pod koniec 2020 roku TVP miała 2790 etatowych pracowników, którzy zarabiają średnio 9 572 zł, a wynagrodzenia zarządu przeznaczono 2,18 mln złotych - to prawie trzy razy więcej niż rok temu. Tymczasem Jacek Kurski ostatnio zapowiedział prace nad nową oprawą antenową stacji TVP1, TVP2 i TVP Sport. Już potwierdzono niezbyt spektakularną zmianę w postaci "przyciemnienia koloru niebieskiego". Nowe logotypy zostaną zaprezentowane mniej więcej w okolicach maja.