Kultura

Brakująca połowa dziejów. Dlaczego na kartach polskiej historii prawie nie ma kobiet ?

Brakująca połowa dziejów. Dlaczego na kartach polskiej historii prawie nie ma kobiet ?

Historia, z którą spotykamy się w szkole, jest przede wszystkim historią mężczyzn. – W podręcznikach trudno doszukać się kobiet, choć wiele wybitnych pań miało znaczący wpływ na nasze dzieje – mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i popularna blogerka, znana jako babka od histy.

W polskiej szkole od lat obowiązują tradycyjne podstawy programowe, skoncentrowane na historii politycznej państwa i narodu. Mało mówi się o historii społeczno-kulturowej, zdecydowanie więcej o politycznej i wojskowej, w której prym wiedli mężczyźni.

– Spotykamy się ze zjawiskiem wymazywania kobiet z historii. Bardzo wyraźnie zaczęła o tym mówić Anna Kowalczyk, znana dziennikarka i blogerka, która w swojej książce napisanej z kobiecej perspektywy użyła sformułowania „brakująca połowa dziejów”. Nie pamiętamy o osiągnięciach kobiet i nie zastanawiamy się, dlaczego często nie miały okazji działać. A powinniśmy – mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i influencerka znana w internecie jako „Babka od histy”, uhonorowana w tym roku Medalem Wolności Słowa.

– Gdybyśmy zastanowili się, dlaczego mamy tylko jedną Marię Curie-Skłodowską, tobyśmy się dowiedzieli, że w przeszłości kobietom odmawiano dostępu do nauki lub pomniejszano ich osiągnięcia. Nawet dzisiaj, w XXI w. kobiecie nadal trudno jest przebić się w nauce. Dobrze opisuje to tzw. efekt Matyldy – mówi.

W 1993 r. historyczka nauki Margaret Rossiter zwróciła uwagę, że dysproporcje między osiągnięciami kobiet i mężczyzn na polu nauki wynikać mogą z faktu dyskryminowania kobiet i ich pracy przez naukowców mężczyzn. Wysunęła więc hipotezę istnienia zjawiska, które nazwała zjawiskiem Matyldy, od imienia amerykańskiej działaczki na rzecz praw kobiet Matildy Gage, która jako pierwsza w końcu XIX wieku zauważyła dyskryminację naukowych osiągnięć kobiet.

Czytaj też: Polly, Annie, Elizabeth, Catherine i Mary Jane. Kim były kobiety zamordowane przez Kubę Rozpruwacza

Syndrom diademu

– Oprócz tego w podręcznikach do historii też nie znajdziemy praktycznie żadnych kobiet, a jeśli już są, to przedstawione w sposób stereotypowy. Nie docenia się wagi ich dokonań. Nawet tak znacząca postać jak Jadwiga Andegaweńska, która była koronowana na króla Polski, najczęściej występuje jako „żona Jagiełły”. Nie mówi się o tym, że była doskonałą dyplomatką, cenioną np. przez Krzyżaków, miała swój ogromny udział w chrystianizacji Polski, osobiście poprowadziła wyprawę wojenną i przykładała ogromną wagę do edukacji. Była założycielką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W podręcznikach podchodzimy do niej „po kobiecemu”, określając jako „świętą i dobrą” – mówi Agnieszka Jankowiak-Maik.

W narracji historycznej kobiety były od dawna pomijane, ale też same nie dopominały się o uwagę, wchodząc w role „posłusznych”. Działał tzw. syndrom diademu – zjawisko zauważone i nazwane przez założycielki firmy Negotiating Women, Carol Frohlinger oraz Deborah Kolb. Stwierdziły, że kobiety mają przekonanie, że ich ciężką pracę w końcu ktoś zauważy i nałoży im na głowę diadem. Dobrym przykładem takiego przekonania są, zdaniem Agnieszki Jankowiak-Maik, działaczki solidarnościowe z lat 80.

– Mówiły, że im nie zależało na tym, żeby przejść do historii i dlatego ich tam nie ma. Dopiero teraz odkrywa się rolę kobiet w przemianach ustrojowych – podkreśla Jankowiak-Maik.

Historyczka jest zdania, że teraz coraz częściej otwieramy na to oczy. I takie akcje jak ta zainicjowana przez Bank BNP Paribas „Gdzie są nasze patronki”, aby nadawać szkołom, które nie mają jeszcze imienia, kobiecy patronat to jest coś fantastycznego.

– Dopóki się nie powie: zobacz, że Polek nie ma na kartach historii, to ludzie tego nie widzą. Sama przez długi czas nie dostrzegałam, że nie poznałam historii kobiet nawet na studiach. Musiałam dokopać się do wielu informacji, by zacząć dla swoich uczniów balansować wkład mężczyzn i kobiet w naszą historię – mówi Agnieszka Jankowiak-Maik.

Gdzie są nasze patronki?

Symbolicznie 8 marca Bank BNP Paribas rozpoczął akcję „Gdzie są nasze patronki?”, w której zachęca szkoły do przyjmowania nazwisk patronek, jednocześnie przybliżając losy niezwykłych kobiet.

– Tematyka różnorodności, dyskryminacji i wspieranie równości płci są niezwykle istotnymi kwestiami dla banku. Podejmowaliśmy wiele inicjatyw, począwszy od publicznego postawienia pytania, dlaczego nie ma kobiet na banknotach. Zauważyliśmy, że nie ma ich także w nazwach ulic i nie występują jako patronki szkół. To zaskakujące, ale tylko połowa szkół w Polsce ma nadane imię, a z tego jedynie 10 proc. za patronkę ma kobietę – mówi Iwona Jarosińska-Opiela, menedżerka ds. komunikacji marketingowej w banku BNP Paribas.

Tymczasem kobiecych wzorców potrzebują i dziewczyny, i chłopcy. Dziewczyny, ponieważ znając ich sukcesy nabierają wiary i odwagi, nie będą bały się realizować w rozmaitych dziedzinach. Chłopcy, gdyż widząc w przestrzeni publicznej wiele znanych pań, nie będą powielać stereotypowego podejścia do kobiet. Od najmłodszych lat będą wzrastać w klimacie równości i dzięki temu partnersko traktować dziewczyny.

– Staramy się pokazywać, że płeć nie ma znaczenia, że kobiety tak samo jak mężczyźni zasługują na docenienie i uznanie. To nie kolejna prokobieca inicjatywa, tylko inicjatywa prorównościowa. Mamy różnorodne społeczeństwo i powinniśmy potrafić odzwierciedlić to w historii, nauce, w codziennym życiu. Dodam, że jako zachętę dla szkół do wzięcia udziału w naszym projekcie i nadania szkole imienia jakiejś wspaniałej kobiety dajemy i grant finansowy – 15 tys. zł. Ma on służyć popularyzacji patronki i jej osiągnięć, wypromowaniu tej kobiety, aby uczniowie i lokalna społeczność poznali jej historię – mówi Iwona Jarosińska-Opiela.

Czytaj też: To nie jest świat zaprojektowany dla kobiet. Przykłady można mnożyć