Kultura

Budowano go tak, by nie wyciąć żadnego drzewa. Polski dom na liście najpiękniejszych budynków na świecie

Budowano go tak, by nie wyciąć żadnego drzewa. Polski dom na liście najpiękniejszych budynków na świecie

Zaprojektowany przez KWK Promes dom „From the Garden House” wkomponowany w ogród, został uznany za jeden z najpiękniejszych domów 2021 roku według prestiżowego tygodnika Archello. To kolejny projekt autorstwa Roberta Koniecznego wyróżniony takim tytułem.

– Nie da się już projektować bez myślenia o tym, jaki wpływ na klimat ma architektura, ale i w drugą stronę – jak klimat wpływa na architekturę – powiedział niedawno Robert Konieczny. Zaprojektowany przez niego dom „From the Garden House” zdaje się być ucieleśnieniem tych słów. Jego dom, znajdujący się w Polsce i zaprojektowany dla rodziny kolekcjonerów sztuki, został właśnie wybrany jednym z najpiękniejszych domów roku 2021. Tytuł przyznał jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych, Archello.

Wszystko zaczęło się od niecodziennego zamówienia. Architekt w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim opowiedział, że inwestor miał już działkę, a na niej gotowy, bujny ogród. Choć dom powstał w Polsce, to zajmująca się ogrodem osoba pochodziła z Japonii i nie mogła skomunikować się z pracownikami studia. Na takie wyzwanie KWK Promes odpowiedziało w nieoczywisty sposób i postanowiło zbudować dom wokół ogrodu, tak by nie przesadzić żadnego drzewa i nie zniszczyć zastanej tam zieleni.

Pracując nad projektem domu, architekci musieli odwrócić cały proces tworzenia. Trzeba było wypełnić architekturą przestrzeń, która pozostała na działce, a w obrębie tej przestrzeni spełnić wszystkie wymagania inwestora i te, które stawiali sobie twórcy. Koniecznemu zależało między innymi na tym, by dom nie generował niepotrzebnego śladu węglowego.

„From The Garden House” ma prawie 2000 mkw powierzchni. Do domu prowadzi podjazd wyznaczony wzdłuż linii niewielkiego jeziora. Na parterze poza strefą mieszkalną wyznaczono też taras, który zakomponowano w niecce i atrium otaczające część ogrodu i łączące kondygnacje budynku. Przebywając na przeszklonym parterze, ma się wrażenie stałego przebywania w naturze. Na piętrze budynku zorganizowano sypialnię i galerię sztuki. „Duże okiennice na elewacji południowej i zachodniej mają nie tylko znaczenie formalne – wykończone tym samym tynkiem co ściany, zamykają budynek w jednolitym kształcie, a przede wszystkim chronią cenne zbiory sztuki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych” – pisze o projekcie autor budynku.

Konieczny zaznacza, że „From The Garden House” jest też wyznacznikiem pewnego stylu, w którym KWK Promes chce tworzyć.

– Naszym celem było stworzenie budynku, a w przyszłości kolejnych domów, które harmonijnie wtapiają się w naturę, a przede wszystkim są obiektami wykorzystującymi alternatywne źródła energii.

Zobaczcie najpiękniejsze domy według Archello

Wyróżnienie portalu Archello trafiło do KWK Promes 12 stycznia. Na liście obok „From the Garden House” znalazł się też kilkadziesiąt innych projektów. Wszystkie dostępne są pod tym adresem.

Dla Koniecznego wyróżnienie Archello jest wyjątkowe, ale nie pierwsze. W 2017 roku czasopismo Wallpaper uznało dom własny Roberta Koniecznego, Arkę, za najpiękniejszy dom na świecie. W 2016 roku jako pierwszy Polak zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Czytaj też: Jak będą wyglądać biura przyszłości