Kultura

Czego słuchać w drodze na wakacje? Gabi Drzewiecka poleca kilka płyt

Czego słuchać w drodze na wakacje? Gabi Drzewiecka poleca kilka płyt

Czas izolacji nie ograbił nas na szczęście z nowości muzycznych. W tym trudnym dla wszystkich okresie powstało mnóstwo znakomitych krążków, które z pewnością zapiszą się na kartach historii, a już na pewno zajmą szczególne miejsca w naszych sercach.

Tekst publikujemy w ramach serii „Odlot. Magazyn Kulturalny”. Wspólnego cyklu o kulturze dla subskrybentów Newsweeka i Mediaklubu. Więcej tekstów „Odlotu” znajdziesz klikając w link

Takim przykładem jest wybitnej klasy „Terra Firma” Tash Sultany. Płyta tak dobra i tak pozytywnie nastrajająca, że nie zliczę ile razy jej dotychczas wysłuchałam. Od czasu „Jungle” Australijka nie przestaje zaskakiwać na swoją wytrwałością.

Skoro przy zachwycie jesteśmy to nie sposób nie wspomnieć o Jessie Ware, o której mówi się, że wydała najlepszy album w swojej karierze. „What’s Your Pleasure?” ukazał się w 2020 roku, a nie dawno wyszła reedycja „What’s Your Pleasure? (The Platinum Pleasure Edition) wzbogacona o kilka nowych utworów i jest to strzał w dziesiątkę. Całość sprawia, że czujemy się jakby nas przeniesiono do Nowego Jorku lat siedemdziesiątych.

Mamy już płytę dekady

Na naszym, polskim podwórku, pojawiło się tyle znakomitych wydawnictw, że musiałabym napisać oddzielną rozprawkę na ten temat. Póki co, pokuszę się o jedno wspomnienie płytowe minionego roku. Magia, szaleństwo, spektakl, mrok, opowieść – tymi słowami można opisać genialną płytę Kasi Lins „Moja Wina”. To jeden z tych krążków, które po prostu nie nudzą. Całość jest tak dopracowana, że zasługuje na miano jednej z najlepszych płyt dekady. Szczęśliwie Kasia Lins pojawi się w tym roku na kilku scenach, choćby 13 – tego sierpnia na Męskim Graniu w Warszawie.

Z nowszych wydawnictw warto, a wręcz trzeba zwrócić uwagę na duet Pola Chobot & Adam Baran. Na swoim koncie mają bardzo udany debiut z 2019 roku „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”. Pod koniec marca tego roku, wydali EPkę „Trzeba mi”. Z miejsca się w niej zakochałam. Powłóczyste, melancholijne i pełne niepokoju brzmienie, świetnie sprawdziłoby się jako ścieżka dźwiękowa do filmu. Idealnie smakuje późnym wieczorem lub po prostu nocą. Zdecydowanie za mało się, póki co, o nich mówi. Liczę na to, że zostaną w końcu docenieni przez szersze grono odbiorców, bo prezentują światowy poziom.

Świeżutkie muzyczne bułeczki

Zmieniając klimat, zapraszam do zapoznania się z „Back of my mind” czyli świeżutkim jak bułeczka, albumem amerykańskiej artystki H.E.R. To jedna z tych płyt, których słucha się od A do Z, bez poczucia, że pojawiły się piosenki, które jedynie zapychają miejsce, a trochę się tego bałam, gdy zobaczyłam zestaw 21 kompozycji. Całość elegancko płynie w nurcie r’n’b. Można się pokołysać, poprzytulać albo włączyć do kolacji z przyjaciółmi.

„Flora Fauna” to z kolei najnowszy, znakomity krążek 22 – letniej Brytyjki Billie Marten. Billie porusza się -po obrzeżach popu w bardzo ładnym, zwiewnym, dziewczęcym wydaniu. Niedawno gościłam na festiwalu Lekko, w podwarszawskich Markach i wyobrażam sobie, że Billie ze swoim eterycznym materiałem, idealnie wpisałaby się w panujące tam boho klimaty. Nienachalne dźwięki, przypasują wszystkim tym, którzy preferują spokojne brzmienie.

Gdzie po żywe granie?

Szczęśliwie, lato obfituje w wiele wydarzeń koncertowych, których nam tak bardzo brakowało. Zacznę od muzycznego spotkania, którego miałam przyjemność być współorganizatorką i pomysłodawczynią. Od lat marzyło mi się zorganizowanie koncertu połączonego z rozmową z artystą. Spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy podzielali mój entuzjazm w tym temacie. W ten sposób stworzyliśmy Olivia Stars. Pierwszym moim gościem był Krzysztof Zalewski, który wystąpił w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Irka Wojtczaka. Wszystko wydarzyło się na 34 piętrze wieżowca w Gdańsku. Goście mieli okazję siedzieć wygodnie w fotelach, podziwiać morze, miasto i przede wszystkim przysłuchiwać się Krzyśkowi oraz naszej rozmowie. Całość została zarejestrowana i umieszczona w serwisie Player.pl. Włożyliśmy w projekt mnóstwo miłości i pracy, które mam nadzieję poczujecie, oglądając zapis wydarzenia.

Jeśli natomiast, tęskniliście za zespołem Hey i ich koncertami to koniecznie musicie wybrać się na festiwal do Jarocina. Tam, Hey zagra jedyny koncert w tym roku. Impreza potrwa od 16 do 18 lipca i wystąpią na nim między innymi; Edyta Bartosiewicz, Sorry Boys, Muchy, Luxtorpeda, Happysad, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow czy TSA, którzy świętować będą 40 – lecie debiutu na jarocińskiej scenie!

Do gry wracają również inne festiwale, które z racji na panujące warunki, zmieniły nieco formułę. Open’er to w tym roku Open’er Park, który trwa przez miesiąc. Od 15 lipca do 15 sierpnia możecie wpadać do Gdyni na koncerty takich artystów jak Quebonafide, Daria Zawiałow, Brodka, The Dumplings, Maria Peszek, Dawid Podsiadło, Pezet, Artur Rojek, Sokół, Rosalie, Rasmentalism etc.

Obowiązkowym punktem koncertowego lata jest Męskie Granie, które jak zwykle nie zawodzi. W tym rok szykujcie się na koncerty w Krakowie (6-7 sierpnia), Warszawie (13-14 sierpnia), Poznaniu (20-21 sierpnia,) i Żywcu (27-28 sierpnia). Zagrają muzycy, których z Męskiego Grania dobrze znacie, tj. Brodka, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Marysia Peszek, Natalia Przybysz, Ralph Kamiński, ale pojawią się też np. Baasch, Jarecki, Kasia Lins, Kaśka Sochacka, WaluśKraksaKryzys, Vito Bambino oraz Zdechły Osa, który ostatnimi czasy robi co raz więcej zamieszania na polskim rynku muzycznym.

Możliwości jest mnóstwo, ale liczba miejsc ograniczona, więc warto zaplanować wszystko odpowiednio wcześniej.