Kultura

Konkurs Chopinowski: Znamy wyniki. Wygrywa Bruce Xiaoyu Liu

Konkurs Chopinowski: Znamy wyniki. Wygrywa Bruce Xiaoyu Liu

Znamy wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego. Zwyciężył młody pianista z Kanady Bruce Liu, faworyt krytyków i publiczności. Jury przedstawiło też pełną listę laureatów.

Bruce Liu zwrócił na siebie uwagę ekspertów już w II etapie Konkursu, gdy brawurowo wykonał Walca As-dur op. 42 i Poloneza Es-dur op. 22. Po występie tłumaczył, że czuł się świetnie występując na scenie warszawskiej Filharmonii Narodowej, a przede wszystkim czuł się pewnie swojej gry. Ta pewność pozostała z nim do finału, w którym udowodnił, że jest najlepszym pianistą XVIII Konkursu Chopinowskiego. Bruce Liu zdobył pierwszą nagrodę, a przy okazji zarobił 40 tysięcy euro.

Urodzony 8 maja 1997 r. w Paryżu pianista kształcił się w Kanadzie i ten kraj reprezentował podczas konkursu. Liu, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie przygotowywał się do występów w Warszawie pod okiem profesora Richarda Raymonda. – Nigdy nie czuję się zmęczony Chopinem, bo jego muzyką po prostu nie da się znudzić – powiedział po trzecim etapie konkursu, w którym zaprezentował repertuar Sonat i Mazurków.

Pianista urzekł też swoją postawą poza sceną. – Czuję się Brucem Lee, konkursu Chopinowskiego – powiedział reporterowi Polskiego Radia. – Ten żart ciągnie się za mną od miesięcy, ale tak, mój styl też jest pełen energii i werwy, może coś jest na rzeczy – śmiał się laureat konkursu.

Konkurs Chopinowski. Finaliści

Każdy z uczestników i każda z uczestniczek finał XVIII Konkursu Chopinowskiego byli, przynajmniej przez moment wymieniani w gronie pretendentów do zwycięstwa. Niemal od początku konkursu mówiło się o dwójce Martin Garcia Garcia i Jewa Gieworgian on czarował swoim wykonaniem Ballady As-dur op. 47 w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego, Eva Gevorgyan (Jewa Gieworgian) reprezentująca Rosję i Armenię grała tak porywająco, że z miejsca stała się faworytką publiczności. Krytycy rozpływali się nad stylem młodziutkiego, bo zaledwie 17-letniego JJ Jun Li Bui z Kanady i jego równolatko Hao Rao z Chin. Po finałowych koncertach w towarzystwie orkiestry rozbłysła gwiazda Japonki Aimi Kobayashi, a polscy kibice zaciskali kciuki za Jakuba Kuszlika i Kamila Pacholca. O emocjach, które towarzyszyły występom pisaliśmy zza kulis na łamach Newsweeka. – Poziom był tak wysoki, że przyznaliśmy osiem, nie sześć nagród – przyznała Katarzyna Popowa-Zydroń.

Oto pełna lista zwycięzców XVIII Konkursu Chopinowskiego:

1 Nagroda - Bruce (Xiaoyu) Liu

2 Nagroda - ex aequo - Kyohei Sorita, Alexander Gadjiev

3 Nagroda - Martin Garcia Garcia

4 Nagroda - ex aequo - Aimi Kobayashi, Jakub Kuszlik

5 Nagroda - Leonora Armellini

6 Nagroda - J J Jun Li Bui

To była niezwykła odsłona Konkursu Chopinowskiego. Pierwszy powód jest oczywisty, po raz pierwszy od lat konkurs trzeba było przesunąć. Pandemia spowodowała, że zeszłoroczna rywalizacja musiała poczekać i jak Igrzyska Olimpijskie, konkurs zdecydowano się rozegrać w roku 2021. Mistrzostwa najwybitniejszych młodych odtwórców Chopina momentami śledziło więcej ludzi, niż zawody sportowe w Tokio. Konkursowe występy II etapu, na serwisie YouTube wyświetlono około 7 300 000 razy. Co ciekawe, aż 45,5 procent oglądających pochodziło z Japonii .Jakie emocje wzbudziły występy młodych pianistów? W najgorętszych momentach w serwisie pojawiało się 16 komentarzy na sekundę, co absolutnie przerosło oczekiwania organizatorów. Wiemy już, że po pandemii Konkurs Chopinowski musi pozostać w sieci, choć jak zawsze największe emocje towarzyszyć nam będą w warszawskiej sali Filharmonii Narodowej. Do zobaczenia już za pięć lat i znów będzie to spotkanie szczególnye bo w 2026 roku Konkurs Chopinowski będzie świętować setne urodziny.