Kultura

Metallica. Wyszkolone psy na koncertach tropią zakażonych koronawirusem, w tym wariantem omikron

Metallica. Wyszkolone psy na koncertach tropią zakażonych koronawirusem, w tym wariantem omikron

Muzycy Metalliki zaangażowali dwanaście psów, owczarków niemieckich i belgijskich oraz labradorów, do wyszukiwania wśród słuchaczy ich koncertów osób zarażonych koronawirusem. Psy trenowane są do tego przez sześć tygodni. Teraz czeka je nauka wykrywania wariantu omikron.

Z powodu epidemii COVID-19 niejedna trasa koncertowa została skrócona i niejeden koncert został odwołany. Dlatego dla organizatorów koncertów i samych muzyków jednym z największych wyzwań w dobie zakażeń koronawirusem jest zapewnienie wzajemnego bezpieczeństwa. Najpopularniejszym sposobem są testy na koronawirusa lub paszporty covidowe, jednak zespół Metallica w tym zakresie postawił na wyszkolone psy.

Dwanaście psów towarzyszyło grupie podczas jesiennych koncertów w Fort Lauderdale i Atlancie, a także na ich rocznicowym koncercie (z okazji czterdziestolecia) w San Francisco w grudniu 2021 roku. Trenerzy psów przekonują, że metoda jest skuteczna, a nawet dokładniejsza od testów.

- Jak dotąd odpukać, psy poradziły sobie doskonale. Nie ominęły żadnej osoby - skomentował John Peets z Q Prime, managementu zespołu.

Metallica na koncercie w Hong Kongu (styczeń 2017 roku)Maj.l / Shutterstock.com

Jak psy uczą się wykrywać koronawirusa

Psom sam trening przed przystąpieniem do "tropienia" wirusa zajmuje sześć tygodni. Uczy się je, aby wąchały ludzkie dłonie i stopy. Jeśli wykryją zakażenie - siadają. Zwierzęta nadzorowane są przez firmę Bio-Detection K9 z siedzibą w amerykańskim stanie Ohio. Jej prezes, Jerry Johnson, jest weterynarzem sił powietrznych. Pracował z psami podczas konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie.

- Ludzie pytają: Co ten robi pies robi? Zaskakuje ich to, są pełni rezerwy. Ale jeśli zrozumieją instynkt kierujący psim zachowaniem, to rozumieją sens. Psy też obwąchują się wzajemnie. Szkolimy je, aby wyszukiwały coś, czym i tak byłyby zainteresowane - opowiedział Johnson magazynowi "Rolling Stone".

Wyszkolony do wyczuwania koronawirusa owczarek belgijski w austriackim resorcie obrony (zdjęcie ilustracyjne z 2020 roku) PAP/APA

Teraz czworonogi trenowane są do wykrywania wariantu omikron. W tym celu będą wąchać nie stopy i ręce, ale maseczki ochronne.

Podobne rozwiązania chcą zastosować także muzycy między innymi z zespołów The Black Keys i Tool.