Kultura

Nie żyje aktor Maciej Zabielski

Nie żyje aktor Maciej Zabielski

Zmarł aktor Maciej Zabielski - poinformował w poniedziałek poznański Teatr Nowy, z którym artysta przez wiele lat był związany. Grał również w polskich filmach i serialach. Znany był między innymi ze swoich ról w filmach takich jak "Złoto dezerterów", "Hiszpanka", "Chaos" czy "Sto minut wakacji". Wystąpił także gościnnie w serialach "Kryminalni" i "Świat według Kiepskich".

"Dotarła dziś do nas smutna wiadomość: zmarł Maciej Zabielski, aktor od blisko czterech dekad związany z Teatrem Nowym w Poznaniu, pojawiający się też na deskach teatrów w Legnicy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu, a w latach 1997-2000 należący do zespołu artystycznego poznańskiego Teatru Polskiego" - poinformował w poniedziałek Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu w komunikacie, który udostępniono również na Facebooku.

Na fotografii opublikowanej przez teatr nałożono datę informującą o tym, że aktor urodził się w 1958 roku. W internatowej bazie filmu polskiego widnieje jednak data 30 listopada 1957 roku.

Zabielski grał na deskach teatru, w filmach, serialach

Teatr przypomniał, że aktor debiutował na jego deskach w 1983 roku w spektaklu "Koniec Europy" Janusza Wiśniewskiego oraz zagrał między innymi w "Lobotomobilu" czy "Bestii" tego samego reżysera. Pojawił się także w "Obsługiwałem angielskiego króla" w reżyserii Piotra Cieślaka.

W ostatnich latach wcielał się w postać Złego Pana w "Dziadach" w reżyserii Radosława Rychcika. "Najbliższym Zmarłego przekazujemy wyrazy współczucia" - dodano.

Maciej Zabielski występował również w produkcjach filmowych. Znany był między innymi ze swoich ról w filmach takich jak "Złoto dezerterów", "Hiszpanka", "Chaos" czy "Sto minut wakacji". Wystąpił także gościnnie w serialach "Kryminalni" i "Świat według Kiepskich".