Kultura

Po anonimie sanepid skontrolował podstawówkę

Po anonimie sanepid skontrolował podstawówkę

Suwalski sanepid przeprowadził kontrolę w Szkole Podstawowej nr 2. Powód? Anonimowy list, którego autor skarżył się na nieprzestrzeganie norm sanitarnych podczas rady pedagogicznej. W stacjonarnym spotkaniu uczestniczyło 21 nauczycieli. Inspektorzy przyjrzeli się sprawie.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suwałkach, Główny Inspektor Sanitarny i lokalne media - to adresaci anonimu dotyczącego Szkoły Podstawowej nr 2. Autor listu poinformował, że 21 stycznia w placówce zorganizowano radę pedagogiczną, podczas której nie zachowano zasad reżimu sanitarnego.

- Osoba wnosząca tę interwencję pisze, że rada pedagogiczna była zorganizowana w małej sali, uczestniczyło w niej 20 osób i że była to zbyt mała sala, by zachować dystans społeczny. Ponadto nie wszystkie osoby uczestniczące miały mieć założone maseczki w czasie spotkania - mówi TVN24 Elżbieta Bednarko, Kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

- Zdaniem autora anonimu, skutkiem tej sytuacji było zakażenie koronawirusem kilku osób i śmierć na COVID-19 jednego z nauczycieli - relacjonuje treść listu Mateusz Grzymkowski, reporter TVN24.

Jak podaje sanepid, od spotkania nauczycieli do obecnej chwili, w placówce potwierdzono zakażenie koronawirusem u trzech osób, a 6 lutego zmarł nauczyciel, który zachorował na COVID-19. Miał 59 lat. - Pani dyrektor twierdzi, że ten nauczyciel nie brał udziału w radzie pedagogicznej, co potwierdza lista obecności. (...) Można przypuszczać, że zachorował wcześniej, ale dowodów oczywiście nie ma - mówi Bednarko.

Anonim dotyczy Szkoły Podstawowej nr 2 w SuwałkachTVN24

Była kontrola, są wyniki

W związku z anonimem 11 lutego sanepid wraz wydziałem oświaty wszczął kontrolę w szkole. Sprawdzano kwestie sanitarne, sposób prowadzenia zajęć i ustalania harmonogramu pracy. Jakie są wstępne ustalenia?

- Przy wejściu do szkoły znajduje się informacja o obowiązku zakrywania ust i nosa. Jest też płyn do dezynfekcji. Zgodnie z zaleceniami do klasy pierwszy powinien wejść nauczyciel. Spoczywa na nim obowiązek przewietrzenia sali oraz przypominania uczniom o myciu lub dezynfekcji rąk po wejściu do klasy. Tutaj zabrakło tych elementów - tłumaczy szefowa suwalskiego sanepidu.

Według pracowników stacji, nie zadbano też o to, by dzieci nie tłoczyły się w szatni. - Jest sporo miejsca w tej szatni, trzeba tylko to właściwie zorganizować. Pani dyrektor już wprowadziła te zmiany - dodaje Bednarko. Największe zastrzeżenia kontrolerów wzbudziło to, jak działa szkolna stołówka. Okazało się, że podczas przerwy obiadowej wszystkie dzieci z klas I-III spotykały się w tym samym czasie na posiłku. W dodatku osoba wydająca obiady nie miała maseczki ani rękawiczek. Nie wiadomo, jak długo w takim systemie działała stołówka - dodaje Bednarko.

Dyrektorka szkoły nie zgodziła się na rozmowę przed kamerą, ale w rozmowie telefonicznej zapewniała, że w placówce są przestrzegane zasady reżimu sanitarnego, a informacje zawarte w anonimie to pomówienia.

Są wstępne wyniki po kontroli sanepidu w szkole w SuwałkachTVN24

Sanepidowi też trudno odnieść się do tej kwestii. Bo nie ma jak zweryfikować zarzutów podniesionych w anonimie. Kontrolerzy sprawdzili metraż sali i podzielili przez liczbę nauczycieli uczestniczących w radzie. Z ich wyliczeń wynika, że dało się tam zachować dystans.

- Informacje o nieprawidłowościach otrzymaliśmy trzy tygodnie po tym, jak się odbyła rada. Nie dołączono żadnych materiałów zdjęciowych ani nazwisk. (...) W tej chwili nie mamy dowodów na to, kto był bez maseczki podczas tego spotkania - wylicza szefowa sanepidu i dodaje: Dyrektor nie jest w stanie dopilnować każdego osobiście. Nauczyciel jest osoba dorosłą, odpowiada za zdrowie własne i uczniów, którymi się opiekuje. Nie bójmy się zwracać uwagi. To nasza wspólna sprawa.

9073 nowe zakażenia

W czwartek badania laboratoryjne potwierdziły 9073 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 1633. Zmarły 273 osoby – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (1633), pomorskiego (807), warmińsko-mazurskiego (774), kujawsko-pomorskiego (762), śląskiego (725), wielkopolskiego (709), dolnośląskiego (544), podkarpackiego (487), zachodniopomorskiego (428), małopolskiego (427), lubuskiego (384), lubelskiego (326), łódzkiego (311), podlaskiego (265), świętokrzyskiego (201), opolskiego (160).