Kultura

"Rzadko mówimy o tym, że Żydzi także walczyli za Polskę"

Bardzo mnie ta historia zaintrygowała i oburzyła, bo kobieta, która mi ją opowiedziała, mówiła o swoim zmuszonym do emigracji ojcu i bracie, którego wydała siostra zakonna - tak Wioletta Grzegorzewska wyjaśniała w "Xięgarni", jak powstała jej najnowsza powieść "Dodatkowa dusza".

Wioletta Grzegorzewska, znana w Anglii jako Wioletta Greg, to pierwsza polska pisarka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Doceniono ją za powieść "Swallowing Mercury", czyli "Guguły".

W rozmowie z Filipem Łobodzińskim pisarka opowiedziała o swojej najnowszej książce "Dodatkowa dusza". Akcja powieści toczy się w czasie II wojny światowej. Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna.

- Ta historia narodziła się za oceanem. W 2017 roku wyjechałam do Nowego Jorku, tam miałam spotkania literackie i na moje spotkanie w bibliotece brooklyńskiej przyszła pewna pani. Zaczęła zadawać mi ciekawe pytania, w taki sposób, że ją zapamiętałam - opowiadała Grzegorzewska.

Wioletta Grzegorzewska w programie "Xięgarnia"TVN24

Po pewnym czasie pisarka nawiązała kontakt z kobietą poznaną na spotkaniu autorskim. - Przesłała mi swoje wspomnienia o ojcu. Bardzo mnie ta historia zaintrygowała i oburzyła, dlatego, że w tej historii opowiadała dzieje swojego ojca, który w roku 1968 musiał wyjechać z Polski. Był zmuszony do emigracji i oprócz tego była tam opowieść o jej bracie, którego - tu jest przyczyna mojego oburzenia – wydała siostra zakonna. Postanowiłam przyjrzeć się tej historii - wyjaśniła pisarka.

"Calypso"

W pozostałej części "Xięgarni" Justyna Sobolewska czyta "Calypso" – zbiór opowieści Davida Sedarisa, które ukazały się w przekładzie Piotra Tarczyńskiego w nowym wydawnictwie Filtry. To połączenie sarkastycznego humoru, cielesności i skatologicznych żartów.

Z kolei wśród autorskiego przeglądu nowości wydawniczych Maxa Cegielskiego znalazła się między innymi nowa powieść noblisty Maro Vargas Lossy "Burzliwe czasy". Akcja toczy się w latach 50. w Gwatemali. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie Edwarda Bernaysa – kontrowersyjnego specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej.