Kultura

W Cannes przyznano nagrody dla najlepszych psich aktorów. Tym razem wygrały spaniele Tildy Swinton

W Cannes przyznano nagrody dla najlepszych psich aktorów. Tym razem wygrały spaniele Tildy Swinton
Choć 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca w zeszłą sobotę, naszej uwadze umknęło jeszcze jedno wyróżnienie wielkiej wagi. Tuż przed finałem wręczono Psią Palmę (Palm Dog), przyznawaną przez dziennikarzy najlepszym futrzanym aktorom festiwalu. Nagrodę w imieniu swoich pupili odebrała Tilda Swinton.

Po raz pierwszy Psia Palma (Palm Dog, której angielska nazwa brzmi prawie jak Palme D'Or) została przyznana w 2001 roku. Pomysłodawcą wyróżnienia jest dziennikarz Toby Rose, którego 20 lat temu zainspirował jego ukochany foksterier Muttley. Podczas tegorocznej "gali" główną nagrodą uhonorowano Snowbeara, Rosie i Dorę, czyli trzy spaniele Tildy Swinton, które wystąpiły z aktorką w filmie "Pamiątka II". Swinton ochoczo stawiła się, by odebrać pamiątkę w postaci obroży z napisem "Palm Dog".

Palm Dog. Sean Baker i Valdimar Johansson odbierają nagrodę jury

Nagroda Jury Psiej Palmy powędrowała do dwóch czworonogów — pitbulla Sophie z filmu Seana Bakera "Red Rocket" oraz owczarka Pandy, członka obsady dramatu Valdimara Johanssona "Lamb". Niestety, wyróżnienie dla Pandy ma charakter pośmiertny; psiak zmarł niedługo po zakończeniu zdjęć do produkcji.

Jak podaje Deadline, Sean Baker przybył na uroczystość z własnymi psami i odebrał nagrodę w imieniu Sophie, która została adoptowana podczas zdjęć i zamieniła pieskie życie w Galveston w Teksasie na błogi rodzinny dom w Los Angeles. - To początek niesamowitej kariery dla Sophie – powiedział Baker w rozmowie z Deadline. - Mieszka teraz w Los Angeles i ma agenta. Naprawdę nie byłaby dzisiaj żywa, gdyby nie została uratowana – miała robaczycę serca, weterynarz dawał jej kilka tygodni życia. Jest najsłodszym pitbullem na świecie.

- To, że Tilda i Sean byli z nami w 20. rocznicę Palm Dog Awards to najlepszy prezent urodzinowy – mówił Toby Rose. - W "Pamiątce II" psy były ważną częścią rodziny, i to w każdym tego słowa znaczeniu, ponieważ to psiaki Tildy. Cudowny osobisty akcent. W "Red Rocket" zagubiona Sophie została odnaleziona, a bardzo smutna historia miała dobry koniec. Nie może być lepiej. A Panda z filmu "Lamb" zasługiwała na wygraną ze względu na swoje ponadczasowe, cenne psie cechy. Pełna empatia wobec właściciela, lojalność aż do końca, gotowość na ostateczne poświęcenia. 

Zakończony 17 lipca festiwal w Cannes przyniósł kilka niespodzianek — w tym tę największą, kiedy przewodniczącemu jury Spike'owi Lee w połowie gali finałowej wyrwał się tytuł filmu, któremu przyznano Złotą Palmę. Triumfował "Tytan" Julii Ducourneau; Grand Prix otrzymały natomiast produkcje: "Bohater" Asghara Farhadiego oraz "Przedział numer 6" Juho Kuosmanena.